Przewodniczący komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff dopuścił możliwość sprawdzenia przez Kongres USA treści rozmów Donalda Trumpa z Władimirem Putinem i innymi światowymi przywódcami. – pisze Reuters.

Wypowiadając się w niedzielę dla NBC Schiff zasugerował, że amerykański prezydent mógł narażać na szwank interesy narodowe USA w rozmowach ze światowymi przywódcami w celu osiągnięcia osobistych korzyści, tak jak to czynił w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. „Myślę, że najważniejsza jest tutaj ochrona bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych i sprawdzenie, czy w rozmowach z innymi światowymi przywódcami, a zwłaszcza z Putinem, prezydent również podważał nasze bezpieczeństwo w sposób, który jego zdaniem przyniósłby korzyści jego kampanii wyborczej”. – mówił Schiff.

Szef komisji ds. wywiadu stwierdził także, że Demokraci są zdeterminowani, by się dowiedzieć, czy Biały Dom zamierzał ukryć pliki z rozmowami z Putinem i innymi światowymi przywódcami w tajnym zbiorze, co sygnalizował w swojej skardze tzw. sygnalista [whistleblower – red.], który ujawnił aferę związaną z rozmową Trumpa z Zełenskim.

Schiff nie powiedział jednak, czy zamierza oficjalnie zażądać od Białego Domu takiej informacji. Biały Dom nie odpowiedział agencji Reutera na prośbę o skomentowanie oświadczenia Adama Schiffa.

Jak informowaliśmy, w środę zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Biały Dom odtajnił treść lipcowej telefonicznej rozmowy między Donaldem Trumpem a ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Sprawa wzbudziła kontrowersje, bowiem wyciekły informacje, iż Trump domagał się w jej trakcie wszczęcia przez ukraińską prokuraturę postępowania wobec Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta USA, Joe Bidena ubiegającego się o nominację Partii Demokratycznej do wyborów prezydenckich. Sprawa doprowadziła do wszczęcia przez Izbę Reprezentantów procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W piątek Kreml wyraził nadzieję, że stosunki rosyjsko-amerykańskie nie dojdą do takiej sytuacji, w której zostaną opublikowane stenogramy poufnych rozmów telefonicznych między Władimirem Putinem i Donaldem Trumpem. Według rzecznika Putina Dmitrija Pieskowa relacje między oboma krajami „i bez tego są już pełne bardzo poważnych problemów”.

Kresy.pl / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz