Przewodniczący komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff dopuścił możliwość sprawdzenia przez Kongres USA treści rozmów Donalda Trumpa z Władimirem Putinem i innymi światowymi przywódcami. – pisze Reuters.

Wypowiadając się w niedzielę dla NBC Schiff zasugerował, że amerykański prezydent mógł narażać na szwank interesy narodowe USA w rozmowach ze światowymi przywódcami w celu osiągnięcia osobistych korzyści, tak jak to czynił w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. “Myślę, że najważniejsza jest tutaj ochrona bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych i sprawdzenie, czy w rozmowach z innymi światowymi przywódcami, a zwłaszcza z Putinem, prezydent również podważał nasze bezpieczeństwo w sposób, który jego zdaniem przyniósłby korzyści jego kampanii wyborczej”. – mówił Schiff.

Szef komisji ds. wywiadu stwierdził także, że Demokraci są zdeterminowani, by się dowiedzieć, czy Biały Dom zamierzał ukryć pliki z rozmowami z Putinem i innymi światowymi przywódcami w tajnym zbiorze, co sygnalizował w swojej skardze tzw. sygnalista [whistleblower – red.], który ujawnił aferę związaną z rozmową Trumpa z Zełenskim.

Schiff nie powiedział jednak, czy zamierza oficjalnie zażądać od Białego Domu takiej informacji. Biały Dom nie odpowiedział agencji Reutera na prośbę o skomentowanie oświadczenia Adama Schiffa.

Jak informowaliśmy, w środę zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Biały Dom odtajnił treść lipcowej telefonicznej rozmowy między Donaldem Trumpem a ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Sprawa wzbudziła kontrowersje, bowiem wyciekły informacje, iż Trump domagał się w jej trakcie wszczęcia przez ukraińską prokuraturę postępowania wobec Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta USA, Joe Bidena ubiegającego się o nominację Partii Demokratycznej do wyborów prezydenckich. Sprawa doprowadziła do wszczęcia przez Izbę Reprezentantów procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa.

W piątek Kreml wyraził nadzieję, że stosunki rosyjsko-amerykańskie nie dojdą do takiej sytuacji, w której zostaną opublikowane stenogramy poufnych rozmów telefonicznych między Władimirem Putinem i Donaldem Trumpem. Według rzecznika Putina Dmitrija Pieskowa relacje między oboma krajami „i bez tego są już pełne bardzo poważnych problemów”.

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply