Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Josep Borrell, wyraził frustrację z powodu trwającego weta Węgier w sprawie zwiększenia Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF). (more…)

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

Minister Obrony Narodowej zapowiedział w piątek, że bez odpowiedniego upamiętnienia ofiar Rzezi Wołyńskie, Ukraina nie wejdzie do Unii Europejskiej. (more…)

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zamierza przekonać sojuszników, by zgodzili się na używanie zachodniej broni do atakowania celów wojskowych w Rosji. Oczekuje też, że polskie samoloty będą zestrzeliwać nad Ukrainą rosyjskie rakiety i drony.

Podczas rozpoczynającego się niebawem unijnego szczytu w Brukseli, z udziałem ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zamierza przekonać zachodnich sojuszników, by zgodzili się na używanie dostarczanej przez nich broni dalekiego zasięgu do atakowania celów wojskowych na terytorium Rosji.

Podczas Campus Polska szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba relatywizował kwestię ekshumacji i pochówku ofiar rzezi wołyńskiej operacją „Wisła”, twierdząc, że w jej ramach Ukraińców wysiedlono z „ukraińskich ziem”.

Jak pisaliśmy, w środę w trakcie trwającego „Campus Polska” jedna z uczestniczek zapytała szefa ukraińskiego MSZ Dmytro Kułebę o rzeź wołyńską. Chciała uzyskać odpowiedź, „kiedy Polska będzie mogła w końcu przeprowadzić ekshumacje ofiar mordów na Wołyniu?”.

Włocławek stał się jedną lokalizacji rozważanych pod budowę małych elektrowni atomowych w Polsce. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) niedawno rozpoczęła postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu budowy reaktorów typu BWRX-300 w tym mieście. Wniosek złożony przez spółkę OSGE, należącą do grupy ORLEN Synthos Green Energy, jest kolejnym krokiem w realizacji planu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Włocławek jest jednym z siedmiu miejsc, które zostały wskazane przez ORLEN Synthos Green Energy jako potencjalne lokalizacje dla małych modułowych elektrowni jądrowych (SMR). Podobne postępowanie środowiskowe zostało już wszczęte w Stawach Monowskich koło Oświęcimia. Procedura we Włocławku rozpoczęła się 4 sierpnia 2023 roku, a jej celem jest ocena wpływu planowanej elektrowni na środowisko.

Spółka OSGE planuje budowę i eksploatację elektrowni jądrowej o mocy do 2000 MWe w technologii BWRX-300. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej obejmuje również prośbę o określenie zakresu raportu oddziaływania na środowisko, co jest kluczowym etapem w procesie przygotowawczym przed rozpoczęciem budowy.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%