Andrzej Duda spotkał się w USA z przedstawicielami organizacji żydowskich

Prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczął pięciodniową wizytę w USA, spotkał się w środę w konsulacie RP w Nowym Jorku z przedstawicielami organizacji żydowskich. Rozmowy miały dotyczyć poprawy atmosfery w relacjach pomiędzy Polakami a Żydami.

Media nie podają, które organizacje wydelegowały swoich przedstawicieli na spotkanie z polskim prezydentem. – To byli przedstawiciele bardzo wpływowych, najważniejszych organizacji żydowskich, nowojorskich, ale także amerykańskich – powiedział szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Szczerski nazwał spotkanie „bardzo interesującym”. Według niego rozmowa dotyczyła tego, że „w ostatnim czasie w debacie i atmosferze rozmów polsko-żydowskich pojawiło się bardzo wiele ekstremalnych stwierdzeń po obu stronach”. Rozmówcy zgodzili się, że „dzisiaj wielka odpowiedzialność leży po stronie środowisk, którym zależy na dobrych relacjach polsko-żydowskich, tak aby debata nie była zdominowana przez postawy skrajne po każdej ze stron”. Natomiast, jak twierdzi prezydencki minister, nie było mowy o kwestiach majątkowych, ani o konkretnych ustawach – ani polskiej nowelizacji ustawy o IPN, ani amerykańskiej ustawy 447 o wspieraniu przez rząd USA roszczeń majątkowych organizacji żydowskich. – Prezydent powiedział jasno, że nowelizacja ustawy o IPN została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego, a jego wątpliwości co do niej zostały wyrażone w jego wniosku do TK – tłumaczył Szczerski.

PRZECZYTAJ:
Trump podpisał ustawę 447 dotyczącą restytucji mienia żydowskiego
Kneset za uznaniem nowelizacji ustawy o IPN za negowanie Holokaustu

To była rozmowa wynikająca z troski o to, żeby dyskusja wróciła na właściwe tory i prezydent też takie oczekiwanie wyraził – wyjaśniał prezydencki minister. Andrzej Duda miał wyrazić w trakcie spotkania oczekiwanie, by „już nigdy więcej nie padały słowa, które oskarżają Polskę o rzeczy, które nigdy nie miały miejsca, które stereotypizują Polaków”. Również strona żydowska apelowała, by Polacy unikali stereotypów na temat Żydów.

Wizyta pary prezydenckiej w USA zaczęła się od zwiedzenia Archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Prezydent spotkał się także z członkami Grupy Europy Wschodniej ONZ. Po południu Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Andrzej Duda poprosił o wybaczenie za represje z 1968 roku

Kresy.pl / prezydent.pl / PAP / tvn24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Kłamliwy Szczerski- to po co oni tam pojechali ,rozmawiać o pomniku katyńskim ?
  Sam mówi -” Natomiast, jak twierdzi prezydencki minister, nie było mowy o kwestiach majątkowych, ani o konkretnych ustawach – ani polskiej nowelizacji ustawy o IPN, ani amerykańskiej ustawy 447 o wspieraniu przez rząd USA roszczeń majątkowych organizacji żydowskich.” a potem „Prezydent powiedział jasno, że nowelizacja ustawy o IPN została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego, a jego wątpliwości co do niej zostały wyrażone w jego wniosku do TK – tłumaczył Szczerski.” Czyli jednak rozmawiali o 447 i ustawie IPN.

 2. Willgraf
  Willgraf :

  marionetka żydowska Juda Polin vel Maliniak
  słuchaj co robi prawdziwy prezydent RP
  Wyrok dotyczący wypłaty Odszkodowania II RP – Polsce przez Niemcy 825 miliardów dolarów
  został doręczony Ambasadzie Niemieckiej w Warszawie
  …wysłany przez pana prezydenta II RP Jana Potockiego
  Dane przesyłki:
  Numer przesyłki EE430654634PL
  Data nadania: 2018-05-15
  Rodzaj przesyłki: Usługa Kurierska
  Serwis: Ekspres 24
  Kraj nadania: Polska
  Kraj przeznaczenia: Polska
  Urząd nadania: UP Warszawa 133 (ul. Wiejska 2/4, 00-902 Warszawa)
  Usługi komplementarne/dodatkowe: Potwierdzenie odbioru
  Ubezpieczenie
  Masa: 0.5 kg
  Status przesyłki:
  Nazwa zdarzenia Data i czas Jednostka pocztowa
  Nadanie 2018-05-15 14:42 UP Warszawa 133
  Nadejście 2018-05-15 17:32 WER Warszawa
  Przygotowano do doręczenia 2018-05-16 06:47 WER Warszawa
  Przekazano do doręczenia 2018-05-16 07:21 WER Warszawa
  Doręczono 2018-05-16 09:50 WER Warszawa