Andrzej Duda spotkał się w USA z przedstawicielami organizacji żydowskich

Prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczął pięciodniową wizytę w USA, spotkał się w środę w konsulacie RP w Nowym Jorku z przedstawicielami organizacji żydowskich. Rozmowy miały dotyczyć poprawy atmosfery w relacjach pomiędzy Polakami a Żydami.

Media nie podają, które organizacje wydelegowały swoich przedstawicieli na spotkanie z polskim prezydentem. – To byli przedstawiciele bardzo wpływowych, najważniejszych organizacji żydowskich, nowojorskich, ale także amerykańskich – powiedział szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski.

Szczerski nazwał spotkanie „bardzo interesującym”. Według niego rozmowa dotyczyła tego, że „w ostatnim czasie w debacie i atmosferze rozmów polsko-żydowskich pojawiło się bardzo wiele ekstremalnych stwierdzeń po obu stronach”. Rozmówcy zgodzili się, że „dzisiaj wielka odpowiedzialność leży po stronie środowisk, którym zależy na dobrych relacjach polsko-żydowskich, tak aby debata nie była zdominowana przez postawy skrajne po każdej ze stron”. Natomiast, jak twierdzi prezydencki minister, nie było mowy o kwestiach majątkowych, ani o konkretnych ustawach – ani polskiej nowelizacji ustawy o IPN, ani amerykańskiej ustawy 447 o wspieraniu przez rząd USA roszczeń majątkowych organizacji żydowskich. – Prezydent powiedział jasno, że nowelizacja ustawy o IPN została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego, a jego wątpliwości co do niej zostały wyrażone w jego wniosku do TK – tłumaczył Szczerski.

PRZECZYTAJ:
Trump podpisał ustawę 447 dotyczącą restytucji mienia żydowskiego
Kneset za uznaniem nowelizacji ustawy o IPN za negowanie Holokaustu

To była rozmowa wynikająca z troski o to, żeby dyskusja wróciła na właściwe tory i prezydent też takie oczekiwanie wyraził – wyjaśniał prezydencki minister. Andrzej Duda miał wyrazić w trakcie spotkania oczekiwanie, by „już nigdy więcej nie padały słowa, które oskarżają Polskę o rzeczy, które nigdy nie miały miejsca, które stereotypizują Polaków”. Również strona żydowska apelowała, by Polacy unikali stereotypów na temat Żydów.

Wizyta pary prezydenckiej w USA zaczęła się od zwiedzenia Archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Prezydent spotkał się także z członkami Grupy Europy Wschodniej ONZ. Po południu Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.

CZYTAJ TAKŻE: Andrzej Duda poprosił o wybaczenie za represje z 1968 roku

Kresy.pl / prezydent.pl / PAP / tvn24.pl

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaro7
  jaro7 :

  To jest najważniejszy cel tej wizyty czyli instrukcje od zydków dla wasala.Reszta to bedzie pokazówka dla ciemnego pisowego luda,czyli kwiaty ,przemówienia i udawany patriotyzm.Ciekawe czy spotka się z tym żałosnym burmistrzem on przecież żyd.

 2. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Kłamliwy Szczerski- to po co oni tam pojechali ,rozmawiać o pomniku katyńskim ?
  Sam mówi -” Natomiast, jak twierdzi prezydencki minister, nie było mowy o kwestiach majątkowych, ani o konkretnych ustawach – ani polskiej nowelizacji ustawy o IPN, ani amerykańskiej ustawy 447 o wspieraniu przez rząd USA roszczeń majątkowych organizacji żydowskich.” a potem „Prezydent powiedział jasno, że nowelizacja ustawy o IPN została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego, a jego wątpliwości co do niej zostały wyrażone w jego wniosku do TK – tłumaczył Szczerski.” Czyli jednak rozmawiali o 447 i ustawie IPN.

 3. Willgraf
  Willgraf :

  marionetka żydowska Juda Polin vel Maliniak
  słuchaj co robi prawdziwy prezydent RP
  Wyrok dotyczący wypłaty Odszkodowania II RP – Polsce przez Niemcy 825 miliardów dolarów
  został doręczony Ambasadzie Niemieckiej w Warszawie
  …wysłany przez pana prezydenta II RP Jana Potockiego
  Dane przesyłki:
  Numer przesyłki EE430654634PL
  Data nadania: 2018-05-15
  Rodzaj przesyłki: Usługa Kurierska
  Serwis: Ekspres 24
  Kraj nadania: Polska
  Kraj przeznaczenia: Polska
  Urząd nadania: UP Warszawa 133 (ul. Wiejska 2/4, 00-902 Warszawa)
  Usługi komplementarne/dodatkowe: Potwierdzenie odbioru
  Ubezpieczenie
  Masa: 0.5 kg
  Status przesyłki:
  Nazwa zdarzenia Data i czas Jednostka pocztowa
  Nadanie 2018-05-15 14:42 UP Warszawa 133
  Nadejście 2018-05-15 17:32 WER Warszawa
  Przygotowano do doręczenia 2018-05-16 06:47 WER Warszawa
  Przekazano do doręczenia 2018-05-16 07:21 WER Warszawa
  Doręczono 2018-05-16 09:50 WER Warszawa