W związku z dużym wzrostem znaczenia bezzałogowych aparatów latających na współczesnym polu walki Amerykanie postanowili opracować broń do ich zwalczania, nawet w dużych liczbach.

Drony mogą być używane do działań zwiadowczych, w tym naprowadzania ognia artylerii czy lotnictwa, mogą też same mieć bojowy charakter, ostrzeliwując wroga, bądź spełniając rolę kierowanego pocisku. Dużym problemem, wraz z rozwojem sieciowego systemu prowadzenia walki, mogą być całe roje niewielkich dronów wspierających działania przeciwnika. I właśnie do walki z takim atakiem przygotowali się amerykańscy wojskowi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Portal „Rzeczpospolitej” napisał w poniedziałek, że nowa broń do zwalczania rojów dronów została właśnie zaprezentowana przez dowództwo Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. To High Power Microwave Operational Responder (Thor) zakłóca działanie dronów przy pomocy silnych mikrofali. Urządzenie można przewieźć do każdej bazy wojskowej i przygotować je do działania w ciągu kilku godzin.

Jak wielki priorytet amerykańscy wojskowi przyznali stworzeniu nowej broni przeciw dronom świadczy fakt, że została ona opracowana w ciągu zaledwie 17 miesięcy. Badania prowadzono w bazie Kirtland w stanie Nowy Meksyk. Koszt stworzenie nowej broni to 15 mln dolarów.

Portal „Rzeczpospolitej” podaje, że w ramach projektu Chimera amerykańska armia opracowuje broń analogiczną do Thora ale o znacznie większym zasięgu rażenia.

Czytaj także: Irańczycy zestrzelili nowoczesny amerykański dron

cyfrowa.rp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz