Wybrzeże Kości Słoniowej będzie stopniowo wycofywać swój personel wojskowy i policyjny z misji realizowanej przez ONZ w sąsiednim Mali.

Informację taką przekazał ambasador WKS przy ONZ, jak podał we wtorek portal telewizji France24. Afrykańskie państwo zareagowało w ten sposób na lipcowe zatrzymanie jego żołnierzy wysłanych do Mali w ramach misji pokojowej ONZ – MINUSMA. Lokalne władze oskarżyły ich o najemnictwo i zaczęły uwalniać dopiero w sierpniu.

WKS wielokrotnie apelowało o uwolnienie swoich obywateli, podkreślając, że zatrzymani byli żołnierzami realizującymi wsparcie logistyczne dla MINUSMA. Z informacji jakie podaje francuska telewizja wynika, że dwa sąsiadujące ze sobą państwa afrykańskie nie doszły do porozumienia.

Wybrzeże Kości Słoniowej poinformowało ONZ, że przestaje rotować żołnierzy w ramach malijskiej misji Organizacji i nie zastąpi personelu, który kończy służbę w Mali w sierpniu 2023 r. Pismo jest datowane na 11 listopada.

Mali jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Położone na obszarach pustynnych i sawannowych, nie mające dostępu do morza państwo zamieszkane jest przez bardzo zróżnicowaną etniczne ludność – od ludności berberyjskiej (tuareskiej) i arabskiej po różne plemiona murzyńskie stanowiące większość mieszkańców. Państwo zmaga się z ekstremistami islamskimi operującymi na terenach pustynnych oraz niepodległościowym ruchem Tuaregów. To właśnie rebelia w 2013 r., po której nastąpiła ekspansja ruchów dżihadystycznych wywołała militarną odpowiedź Paryż, który od tego czasu prowadził w Sahelu nieustanne działania zbrojne. Podkreślić trzeba, że z 53 francuskich żołnierzy jacy polegli w czasie dziewięciu lat tych działań, 48 zginęło właśnie w Mali.

W ciągu poprzednich kilkunastu miesięcy w Mali doszło do dwóch zamachów stanu. Narastające spory na linii Paryż-Bamako malijscy wojskowi zaczęli równoważyć wsparciem Rosji. W listopadzie zeszłego roku Rosja przekazała władzom Mali cztery śmigłowce Mi-171. Jeszcze we wrześniu szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow przyznał, że władze Mali zwracały się do rosyjskich najemników z grupy Wagnera. O obecności rosyjskich najemników w afrykańskim państwie krytycznie wypowiedzieli się przedstawiciele władz szeregu państw zachodnich.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply