W Libii zniszczono kolejny ukraiński Ił-76

Na lotnisku w Misracie w Libii w wyniku ataku dronów został całkowicie zniszczony samolot transportowy Ił-76TD ukraińskiej firmy SkyAviaTrans z ładunkiem pomocy humanitarnej na pokładzie – podała we wtorek Liga.net. Informacje o ataku zostały potwierdzone przez MSZ Ukrainy.

Według ukraińskiego MSZ samolot odbył lot do Libii w celu dostarczenia pomocy humanitarnej na potrzeby libijskiego Czerwonego Półksiężyca. Transport miał wszelkie potrzebne pozwolenia. „W wyniku ataku ogon samolotu został zniszczony, członek załogi samolotu został lekko ranny, uległy też zniszczeniu dokumenty paszportowe nawigatora. Cała załoga statku została ewakuowana w bezpieczne miejsce” – przekazało MSZ.

Jelena Machałowa, dyrektor firmy, do której należał Ił-76, powiedziała Liga.net, że maszyna przyleciała do Libii z Ankary. Około godzinny 2.17 w nocy, zaraz po lądowaniu na lotnisku w Misracie, gdy rozpoczął się rozładunek towarów, samolot został ostrzelany przez drona. Pierwszy pocisk miał trafić w prawe skrzydło, po czym zaczął się pożar. Później było jeszcze kilka wystrzałów. W wyniku ostrzału samolot miał spłonąć całkowicie. Ci członkowie załogi samolotu, którzy w nim jeszcze przebywali, zdołali się ewakuować. Dronowi, który prowadził ogień, towarzyszył drugi dron, który zdaniem Małachowej robił zdjęcia i nagrywał atak.

Szefowa SkyAviaTrans powiązała atak z Rosją twierdząc, że po 40 minutach zdjęcia i filmy z ataku znalazły się w rosyjskich mediach i internecie. Jej zdaniem „Moskwa wspiera nielegalny rząd generała Haftara, który próbuje przejąć władzę w Libii”.

Obecnie SkyAviaTrans oraz ukraińskie służby konsularne próbują zorganizować 8 członkom załogi Ił-a powrót na Ukrainę.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca br. w wyniku ataku dronów na lotnisku w bazie wojskowej Al-Jafra zostały zniszczone dwa samoloty Ił-76 należące do prywatnej ukraińskiej firmy. Według doniesień medialnych miały one przewozić z Turcji broń dla gen. Haftara. W wyniku ataku zginął pilot jednego z samolotów. Po tym zdarzeniu ukraińskie władze zakazały lotów do Libii z wyjątkiem misji na rzecz organizacji międzynarodowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Libijska Armia Narodowa zestrzeliła portugalskiego pilota

Kresy.pl / liga.net / Unian / tsn.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz