W Dakarze w Senegalu rozpoczęła się w poniedziałek konferencja Forum Współpracy Chiny-Afryka (FOCAS).

To już VIII sesja Forum od jego powstania w 2000 r. Jego funkcjonowanie wyznacza okres wzmożonego zainteresowania Chińskiej Republiki Ludowej Afryką, które wytworzyło najbardziej “uderzające, kompleksowe partnerstwa strategiczne i kooperacyjne XXI wieku” – jak ocenił portal The Diplomat. Już pierwszego dnia, do zebranych delegacji z afrykańskich państw zwrócił się, za pośrednictwem wideołącza, chiński przywódca Xi Jinping.

Jak podał portal rp.pl przewodniczący ChRL zadeklarował w czasie swojego przemówienia dostarczenie państwom afrykańskim łącznie miliarda dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS CoV-2. Z tego 600 mln dawek ma zostać dostarczonych bezpośrednio przez Chińczyków, natomiast pozostałe 400 mln zostaną przez nich pozyskane dla Afrykańczyków z innych źródeł.

Afryka pozostaje kontynentem o bardzo niskim poziomie wyszczepienia ludności przeciwko koronawirusowi. Chiny zdążyły do tej pory przekazać państwom tego kontynentu 200 mln dawek szczepionki, przypomniała agencja Nikkei.

Na tym jednak obietnice wsparcia ze strony Pekinu się nie skończyły. Xi Jingping zadeklarował otworzenie linii kredytowych o łącznej wartości 10 mld dol. dla instytucji finansowych z Afryki. Nie uszczegółowił jednak na jakich warunkach i w jakim celu mają być udzielane kredyty. Przewodniczący ChRL zapowiedział też, że wartość towarów importowanych przez to państwo z Afryki ma wkrótce osiągnąć wartość 300 mld dol.

Inwestycje w Afryce stanowiły w 2015 r. 3,7 proc. wartości wszystkich inwestycji zagranicznych Chińczyków. To wyraźnie więcej niż w przypadku Amerykanów u których proporcja ta wynosiła 1,4 proc. W 2020 r. łączna wartość chińskich inwestycji na tym kontynencie sięgnęła wartości 4,2 mld dol. co dało ChRL pierwsze miejsce. Wartość handlu chińsko-afrykańskiego w 2019 roku wyniosła 192 miliardy dolarów.

W latach 2000–2015 chiński Exim Bank przekazał Afryce 63 mld. dol. w ramach preferencyjnych pożyczek dla podmiotów w 54 krajach afrykańskich, podczas gdy amerykański Exim Bank tylko 1,7 mld dol. w pięciu państwach.

Czytaj także: Węgrzy zbadali efektywność różnych szczepionek: od Pfizera po Sputnik V

rp.pl/thediplomat.com/asia.nikkei.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply