W czwartek w Hadze odbyło się spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych RP Zbigniewa Raua z Ministrem Spraw Zagranicznych Królestwa Niderlandów Wopke Hoekstrą. Rozmowy dotyczyły w szczególności rosyjskiej inwazji na Ukrainę i jej konsekwencji oraz działań sankcyjnych względem Rosji.

Ministrowie omówili kwestię pomocy humanitarnej dla Ukrainy – szczególnie w kontekście wsparcia dla uchodźców – podkreślając jednocześnie potrzebę jej zwiększenia, a także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i obrony, m.in. pomocy wojskowej dla Ukrainy, jej powojennej odbudowy oraz wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Ponadto ministrowie poruszyli temat dwustronnych relacji polsko-holenderskich, także w zakresie sytuacji polskich pracowników tymczasowych w Królestwie Niderlandów oraz podnieśli znaczenie wartości łączących obydwa kraje.

Holenderski minister mówił o polskiej gościnności i pomocy dla uchodźców, dodał że Holandia i Polska współpracują, by „znaleźć odpowiedź na to, co się dzieje na Ukrainie. Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie nie mogą pozostać bez kary”.

Minister Zbigniew Rau poinformował, że “choć Polacy okazują ogromną gościnność, to sami nie będą w stanie udźwignąć kosztów utrzymania 2,5 mln uchodźców”.

Wcześniej podobne zdanie wyraził ambasador RP Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. “To oczywiste, że Polska i inne kraje sąsiadujące z Ukrainą nie będą w stanie udźwignąć ciężaru tego kryzysu same. Mimo to, w Polsce mamy prostą zasadę: najpierw pomagamy za pomocą naszych własnych środków, dopiero potem czekamy na międzynarodową pomoc” – poinformował Szczerski.

“Bezprecedensowa skala kryzysu wymaga zwiększonego zaangażowania agencji ONZ i wsparcia całej społeczności międzynarodowej. Tylko wspólny wysiłek przyniesie ulgę cierpiącym” – dodał.

Wiceminister Paweł Szefernaker poinformował w czwartek, o przedłużeniu o kolejne 60 dni terminu wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy.

W związku z tym, że mija początkowo uchwalony w ustawie okres 60-dniowej adaptacji dla uchodźców, w przyszłym tygodniu w Sejmie będzie procedowany projekt nowelizacji ustawy w tym zakresie.

“Osoby, które zamieszkały w polskich domach, bądź miejscach zbiorowego zakwaterowania będą miały możliwość przedłużenia swojego pobytu o następne 60 dni. Jest to czas na adaptację. Dane jasno wskazują, że większość uchodźców usamodzielniła się w naszym kraju” – wyjaśnił pełnomocnik rządu oraz zaznaczył, że nie ma planów kolejnego przedłużenia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach np. w przypadku osób starszych lub matek z dziećmi będzie istniała możliwość indywidualnego przedłużenia terminu.

“Działania podejmowane przez rząd, samorząd i organizacje pozarządowe polegały głównie na organizacji miejsc recepcyjnych, podstawowej pomocy humanitarnej. W tej chwili przy ustabilizowaniu ruchu migracyjnego możemy podejmować dalsze decyzje” – poinformował.

Zobacz też: Morawiecki we Lwowie: polskie szpitale mogą przyjąć 10 tys. Ukraińców

Kresy.pl/TVP Info

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply