Według roboczej wersji raportu Komisji Europejskiej, w Polsce nielegalnie złomuje się nawet milion samochodów rocznie. Nasz kraj określono mianem „złomowiska Europy”. Polscy analitycy uważają, że dane te są zawyżone, choć faktycznie chodzi o ok. 600 tys. aut, w tym 100 tys. z zagranicy. Sprawę opisuje „Puls Biznesu”.

Jak czytamy na łamach piątkowego „Pulsu Biznesu”, Komisja Europejska przedstawiła roboczą wersję raportu ws. ochrony środowiska, w którym twierdzi, że w Polsce nielegalnie złomuje się rocznie nawet milion samochodów. Eksperci szacują, że może to być 600 tys. pojazdów. Według „PB” z dokumentu wynika, że Polska jest „złomowiskiem Europy”.

Dziennik pisze, że według ekspertów KE, na polski rynek trafia wiele pojazdów, które są demontowane niezgodnie z prawem. „Sprawne części z rozbieranych aut są sprzedawane i wykorzystywane na rynku wtórnym, a niepotrzebne elementy i urządzenia są porzucane w lasach lub spalane, co zagraża środowisku”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

W cytowanym sprawozdaniu Komisji, które „PB” cytuje napisano, że w Polsce „znika” około 1/3 pojazdów, nielegalnie demontowanych w krajach członkowskich UE. Przekłada się to na milion pojazdów rocznie. „85 proc. wszystkich złomowanych pojazdów może być nielegalnie złomowanych w Polsce” – uważa KE.

Według „Pulsu Biznesu”, tych „zatrważających danych Brukseli” nie potwierdzają krajowe statystyki. Z kolei eksperci i przedsiębiorcy zarzucają unijnym analitykom, że z dokumentu nie wynika, w jaki sposób dokonano wyliczeń. Podkreślają również, że mimo iż raport jest datowany na 2019 rok, to wiele analiz przygotowano na podstawie statystyk historycznych.

Prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów powiedział dziennikowi, że w Polsce w szarej strefie rocznie demontuje się około pół miliona pojazdów zarejestrowanych w kraju i około 100 tys. sprowadzonych z zagranicy. Stąd można szacować, że w polskiej „szarej strefie” złomuje się około 600 tys. pojazdów.

Czytaj także: Przemyśl: Ukraińcy masowo wyrejestrowują auta z polskimi rejestracjami

„Puls Biznesu” / PAP / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz