Prezydent Federacji Rosyjskiej stwierdził, że na jego kraj nikt nie będzie wywierał wpływu za pośrednictwem organizacji pozarządowych finansowanych z zagranicy. Zapowiedział również poprawienie ustawy o organizacjach – „zagranicznych agentach”.

Głowa państwa wypowiedziała się na spotkaniu z Radą ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji. Putin stwierdził, że po uchwaleniu w Rosji w 2012 roku ustawy o organizacjach pozarządowych – „zagranicznych agentach”, która jednoznanie wskazywała organizacje zajmujące się polityką, niektóre obce państwa przeorientowały kanały finansowania, by móc obejść nałożone ograniczenia prawne.

Putin stwierdził, że w wielu krajach organizacje pozarządowe finansowane są z budżetów państw, ale jest to niekiedy kamuflowane. Jak tłumaczy: Środki są przekazywane różnymi kanałami niby to do organizacji pozarządowych, potem stamtąd płyną za granicę, nie tylko do Rosji, ale i do wielu innych krajów.Powiedział również, że gdy w Rosji wprowadzono ustawę ograniczającą takie finansowanie w ramach działalności politycznej, za granicą natychmiast pojawiły się organizacje, których nie obejmują te ograniczenia. Od razu w organach, które finansują tę działalność, podjęto decyzję, by skoncentrować finansowanie na tych, którym zezwolono, ale z odpowiednim wpływem na ich działalność praktycznąw Rosji. Nie możemy do czegoś takiego dopuścić w Rosji i nigdy do tego nie dopuścimy.Wskazał, że jego słowa obejmują również kraje Wspólnoty Niepodległych Państw. Powiedział: Wszystkie te próby kierowania nami od wewnątrz, nie powinny nas samych skłaniać do absolutnie nielogicznych działań (…), nie powinny ograniczać działalności realnych rosyjskich organizacji społecznych

Podczas posiedzenia rady zapowiedział, że rząd będzie rozszerzać możliwości finansowania krajowych organizacji społecznych, a także działać na rzecz ułatwień w procedurach biurokratycznych. Dodał: Będziemy też doskonalić ustawę.

kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    antymajdan :

    Państwo, które szanuje swoich obywateli NIGDY nie pozwoli bezkarnie wpływać jakimś zagranicznym przybłędom na swoją politykę. U nas jest inaczej – wszystkie prostytutki polityczne i agentura są opłacane przez obce wywiady poprzez różne „fundacje”. Kiedy wreszcie powstanie w Polsce patriotyczny rząd Polaków, poznamy go łatwo po tym, że sporządzi spis cudzobiorców.