Prezydent Władimir Putin, powiedział podczas wywiadu, że Rosja jest gotowa zrobić wszystko, aby rozwiązać kryzys migracyjny na granicy Białorusi i Unii Europejskiej, przekazała w niedzielę agencja prasowa Tass.

Jak przekazała w niedzielę agencja prasowa Tass, prezydent Władimir Putin, powiedział podczas wywiadu, że Rosja jest gotowa zrobić wszystko, aby rozwiązać kryzys migracyjny na granicy Białorusi i Unii Europejskiej.

Moskwa jest gotowa do wysiłku na rzecz rozwiązania kryzysu migracyjnego na granicy Białorusi i Unii Europejskiej, powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla programu “Moskwa. Kreml. Putin”.

„Kiedy słyszymy jakieś wypowiedzi i oskarżenia przeciwko nam, chciałbym wszystkim powiedzieć: miejcie na uwadze swoje własne sprawy, nie próbujcie przenosić ich na innych, ponieważ to odpowiednie agencje muszą je rozwiązać. Jesteśmy jednak gotowi zrobić wszystko, co w naszej mocy [aby pomóc rozwiązać sytuację], jeśli jest coś, co możemy zrobić” – powiedział Putin w odpowiedzi na pytania reportera Pavla Zarubina.

Uważa, że oskarżenia wobec Rosji o udział w kryzysie migracyjnym „wskazują na czyjąś chęć przeniesienia odpowiedzialności za obecny rozwój wypadków. Co ma z tym wspólnego nasz przewoźnik? Nic o tym nie wiem, ale niektórzy na pewno mogli latać i podróżować przez kraje trzecie. Co my z tym mamy wspólnego?” – powiedział rosyjski prezydent.

Jak informowaliśmy, Komisja Europejska prawdopodobnie zażąda od Polski wprowadzenia zmian w procedurach migracyjnych.

“Komisja Europejska prawdopodobnie zażąda od Polski, Łotwy i Litwy dostosowania ostatnich uregulowań migracyjnych w odpowiedzi na trwającą konfrontację graniczną z Białorusią.” – podał w środę portal EUObserver. Czołowemu organowi UE nie podoba się praktyka zawracania osób, próbujących nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi.

“Jesteśmy w ścisłym kontakcie, w dialogu z trzema państwami” – portal zacytował wtorkową wypowiedź unijnej komisarz spraw wewnętrznych Ylvy Johansson. “W niektórych przypadkach jesteśmy jeszcze w trakcie oceny, ale myślę, że poprosimy o poprawki w niektórych aktach prawnych” – powiedziała Johansson w czasie posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

EUObserver podkreślił, że komisarz nie sprecyzowała jakich zmian w polskich procedurach oczekuje Bruksela, jednocześnie przypomniał, że Johansson w przeszłości mówiła, że pushbacki, to jest zawracanie migrantów usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę, “nie powinny być nigdy znormalizowane”. Komisarz krytykowała także polską procedurę stanu wyjątkowego w gminach graniczących z Białorusią, który ograniczył możliwość pracy dziennikarzy na ich obszarze – “To co potrzebujemy to więcej przejrzystości” – powiedziała Johansson. Krytykowała przy tym wykluczenie ze strefy stanu wyjątkowego także organizacji pozarządowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Od września trwa z terytorium Białorusi nacisk migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, głównie z Iraku, na granicę Polski. We wrześniu grupa imigrantów koczowała naprzeciw miejscowości Usnarz Górny. W ostatnich dniach wielkie koczowisko obejmujące około kilka tysięcy osób powstało niedaleko od Bruzg. Duże grupy migrantów stały się agresywne wobec polskich funkcjonariuszy i podejmują grupowe próby niszczenia granicznej zapory i wdarcia się na terytorium Polski.

Agresywne jest również zachowanie władz w Mińsku. Jak pisaliśmy, we wtorek Białoruś ostrzegła Polskę przed prowokacjami na granicy. „Chcemy z góry przestrzec stronę polską przed wykorzystywaniem jakichkolwiek prowokacji skierowanych przeciwko Republice Białorusi do usprawiedliwiania ewentualnych nielegalnych działań zbrojnych przeciwko pokrzywdzonym nieuzbrojonym ludziom, wśród których jest wiele nieletnich dzieci i kobiet” – oświadczyło we wtorek białoruskie MSZ.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Migranci przybywają na Białoruś na podstawie wiz wydawanych przez jej władze oraz usług wykupowanych w białoruskich formach turystycznych, najczęściej państwowych. Białoruscy funkcjonariusze eskortują migrantów pod polską granicę, a potem blokują im możliwość powrotu, zmuszając do koczowania w pasie przygranicznym. Doprowadziło to do dalszego pogorszenia relacji międzypaństwowych.

Wcześniej polskie Ministerstwo Obrony podało informacje i nagranie białoruskich żołnierzy pozujących przy granicy z karabinami snajperskimi i granatnikami.

Kresy.pl/Tass

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Roman1
  Roman1 :

  To zachód, a nie Łukaszenka, najechał na Irak i Afganistan, zrujnował te kraje i wprowadzał na siłę “demokrację”. To zachód wybrał Białorusi niejaką Cichaouską na prezydenta i teraz nie ma z kim rozmawiać, gdyż z nią, jak teraz sam widzi, nie ma sensu. Może by tak któryś z polityków zachodu wybrał się do Canossy, najlepiej tysiące polityków i pismaków.

 2. wnuk rezuna
  wnuk rezuna :

  Władimir I Truciciel chce pomóc na granicy ????
  Jak ????….podeśle partie nowiczoka ????
  Kolego Romanie…
  Polska nikogo nie najechała, a teraz płacimy koszty geopolityki USA i lewackich socjalistów z UE, a ta banda z KE jeszcze nam rzuca kłody pod nogi zamiast zdecydowanie pomóc…
  Płacimy za to ze jestesmy w Europie “cywilizowanej”…wiec musimy bronić się SAMI i zawsze pamiętać naszego klasyka I.K. “….kiedy wszelkie metody ratunku upadły, wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły….”….