Insynuacje wokół Nord Stream 2 są związane z próbami nieuczciwej konkurencji – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z przedstawicielami francuskiego biznesu, które odbyło się w czwartek podczas wideokonferencji.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, w czwartek podczas wideokonferencji z przedstawicielami francuskiego biznesu prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że insynuacje wokół Nord Stream 2 są związane z próbami nieuczciwej konkurencji.

„Wiemy, że niestety wokół tego projektu jest wiele różnych politycznych spekulacji, ale chcę jeszcze raz podkreślić – to projekt czysto ekonomiczny, który nie ma nic wspólnego z obecną sytuacją polityczną” – powiedział prezydent Putin. Zaznaczył, że wiele rozmów wokół tego gazociągu „wiąże się przede wszystkim z próbami nieuczciwej konkurencji na rynku europejskim”.

Zobacz też: Minister gospodarki Niemiec nie chce łączyć sprawy Nawalnego i Nord Stream 2

Jak informowaliśmy, spółka Nord Stream 2 AG poinformowała we wtorek, że „Akademik Czerski”, specjalny rosyjski statek mający możliwość układania rurociągów na dnie morskim, rozpoczął na duńskich wodach prace przy budowie gazociągu.

„Akademik Czerski” wcześniej kilka razy podchodził do strefy, w której układany jest gazociąg, ale ostatecznie wrócił na rosyjskie wody. Przypomnijmy, że na początku grudnia 2020 roku statek ten był przez kilka dni w rejonie budowy (niedaleko Bornholmu). Powrócił później na rosyjskie wody i zakotwiczył w pobliżu Kaliningradu. Na początku stycznia br. powrócił w rejon budowy gazociągu. Po pewnym czasie ponownie odpłynął. 1 kwietnia agencja informacyjna Interfax podała, że „Akademik Czerski” kolejny raz pojawił się na miejscu inwestycji. Wcześniej, z Kaliningradu napływały informacje o tym, że załoga statku trenowała na Zalewie Wiślanym układanie rur w wodach morskich. Statek nie przystąpił jednak wówczas do pracy.

Ze względu na rozległe sankcje nałożone na projekt i wszystkie uczestniczące w nim firmy, zachodnie przedsiębiorstwa wycofały się z prac i Rosjanie muszą sami prowadzić wszystkie działania związane z inwestycją. Rosjanie zapowiadają, że budowa Nord Stream 2 zostanie zakończona w bieżącym roku.

Zobacz też: Niemcy: Kandydatka Zielonych na kanclerza: Berlin torpeduje sankcje względem Rosji. Powód – Nord Stream 2

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz