Putin o uczestnictwie Rosji w G8: Nie my opuściliśmy grupę

Prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielę w Chinach skomentował wypowiedzi dotyczące przywrócenia kraju do formatu G8, stwierdzając, że Moskwa nie opuszczała tej grupy.

Putin podczas konferencji prasowej w Qingdao na wschodzie Chin, gdzie kończy się dwudniowy szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) powiedział: Jeśli chodzi o powrót Rosji do ‚ósemki’, to my jej nie opuszczaliśmy. To koledzy w swoim czasie odmówili, ze znanych względów, przyjeżdżania do Rosji.

Prezydent Rosji dodał również: Proszę bardzo, z przyjemnością zobaczymy wszystkich u nas w Moskwie.

ZOBACZ TAKŻE: Trump: Rosja powinna dołączyć do G7 [+VIDEO]

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek przed wyjazdem do Kanady na szczyt G7, że Rosja powinna brać udział w tym spotkaniu. Rosja dołączyła do G7 w 1998 roku, po czym przez po jej wejściu przez 12 lat grupa nazywano G8. Po aneksji Krymu w 2014 r. Rosja została wykluczona z grupy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Putinowi zadano także pytanie o możliwe spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Prezydent Rosji oświadczył, że do spotkania dojdzie wtedy, „kiedy gotowa do niego będzie strona amerykańska”. Podkreślił, że najważniejsze ma być to aby spotkanie miało zawartość merytoryczną.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Włoch zgadza się z Trumpem: Rosja powinna wrócić do G7

Dodał, że „wiele krajów wyraziło życzenie okazania pomocy”, jeśli chodzi o możliwe miejsca spotkania. Miały by to być m.in. kraje europejskie, przy czym Putin wymienił jeden kraj – Austrię.

Według amerykańskich mediów w trakcie ostatniej wizyty w Austrii Putin miał prosić kanclerza Sebastiana Kurza, aby w Wiedniu mogło zostać zorganizowane latem jego spotkanie z Trumpem.

Podczas konferencji prasowej w Chinach Putin potwierdził również rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką dotyczącą wymiany przez oba kraje więźniów. Wskazał przy tym tylko nazwisko aresztowanego na Ukrainie dziennikarza Kiriłła Wyszynskiego, szefa kijowskiego biura rosyjskiej agencji RIA Nowosti. Na razie jest zbyt wcześnie, by mówić o tym, jak ta kwestia będzie rozwiązana – powiedział Putin.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz