Rosja nie kończy swojego udziału w porozumieniu o eksporcie ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie, ale raczej ją zawiesza, przekonywał w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Rosja nie kończy swojego udziału w porozumieniu o eksporcie ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie, ale raczej ją zawiesza, przekonywał w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin.

Komentarze Putina były jego pierwszymi, odkąd Moskwa ogłosiła w sobotę, że zamroziła udział w porozumieniu z ONZ w sprawie Morza Czarnego po ataku ukraińskich dronów na Flotę Czarnomorską.

“Nie mówimy, że przestajemy uczestniczyć w tej operacji. Nie, mówimy, że ją zawieszamy” – powiedział Putin podczas telewizyjnej konferencji prasowej. Putin przekonywał, że ukraińskie drony leciały tymi samymi korytarzami, których używały statki ze zbożem.

“W ten sposób stworzyli zagrożenie zarówno dla naszych okrętów, które muszą zapewnić bezpieczeństwo eksportu zboża, jak i dla zaangażowanych w to statków cywilnych” – przekonywał.

“Ukraina musi zagwarantować, że nie będzie zagrożeń dla statków cywilnych lub rosyjskich statków dostawczych” – powiedział Putin.

Organizacja Narodów Zjednoczonych, Turcja i Ukraina zgodziły się w niedzielę na plan odblokowania 14 statków w ramach inicjatywy zbożowej. Dzień wcześniej Rosja zawiesiła swój udział w inicjatywie zbożowej na Morzu Czarnym, która pozwoliła na eksport żywności z ukraińskich portów.

Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule podało w niedzielę, że rosyjska delegacja została poinformowana o planach.

Plan przewiduje także zapewnienie w poniedziałek inspekcji dla 40 statków wypływających z Morza Czarnego – zwraca uwagę agencja Reuters.

Rosja zawiesiła swój udział w umowie zbożowej po ataku w Sewastopolu na okręty Floty Czarnomorskiej i statki handlowe wykorzystywane do ochrony korytarza zbożowego – poinformowało w sobotę rosyjskie Ministerstwo Obrony. „Biorąc pod uwagę akt terroryzmu popełniony przez reżim kijowski z udziałem brytyjskich specjalistów 29 października 2022 r. przeciwko statkom Floty Czarnomorskiej i statkom cywilnym wynajętym do ochrony bezpieczeństwa korytarza zbożowego, Rosja zawiesza swój udział w realizacji porozumień o eksporcie płodów rolnych z ukraińskich portów” – czytamy w komunikacie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W niedzielę ukraińskie ministerstwo infrastruktury podało, że ruch 218 statków uczestniczących w tzw. inicjatywie zbożowej jest zablokowany.

Zobacz także: Biden potępił wycofanie się Rosji z umowy zbożowej

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply