Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek żołnierzom, którzy walczyli w wojnie na Ukrainie, że ponownie będzie kandydował na prezydenta w wyborach w 2024 roku.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek żołnierzom, którzy walczyli w wojnie na Ukrainie, że ponownie będzie kandydował na prezydenta w wyborach w 2024 roku.

Po tym, jak Putin przyznał weteranom wojennym najwyższe odznaczenie wojskowe Rosji, złote gwiazdy Bohatera Rosji, Artem Żoga, podpułkownik urodzony na Ukrainie z czasów sowieckich, który walczy po stronie Rosji, zwrócił się do prezydenta z prośbą o ponowne kandydowanie.

„Nie będę ukrywał, że w różnych momentach miałem różne myśli, ale teraz nadszedł czas, aby podjąć decyzję” – Putin powiedział Żodze i innym odznaczonym żołnierzom. „Rozumiem, że nie ma innego wyjścia”.

„Będę kandydował na stanowisko prezydenta” – padło w nagraniu telewizyjnym, w którym Putin powiedział w Sali Georgiewskiego, będącej częścią Wielkiego Pałacu Kremlowskiego.

Żoga powiedział później reporterom, że bardzo się cieszy, że Putin przystał na tę prośbę, dodając, że cała Rosja poprze tę decyzję.

W listopadzie, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w wywiadzie dla studenckiego kanału informacyjnego MGIMO 360 powiedział, że przyszły prezydent Rosji powinien być „taki sam” jak Władimir Putin.

„Tak jak on” – odpowiedział zapytany, jaki powinien być przyszły prezydent Rosji. W odpowiedzi na doprecyzowujące pytanie, czy coś takiego jest możliwe, Pieskow odpowiedział: „Inna wersja, ale wciąż taka sama jak on”.

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się 17 marca 2024 r. Rada Federacji Rosyjskiej oficjalnie podejmie decyzję o terminie wyborów w grudniu 2023 r., po czym partie polityczne będą musiały odbyć przedwyborcze kongresy i oficjalnie zgłosić kandydatów.

Rzecznik prezydenta Rosji twierdził wcześniej, że jego zwierzchnik nie musi się obawiać rywalizacji politycznej z jakimkolwiek rosyjskim politykiem. “Wielokrotnie mówiliśmy, że Putin jest politykiem, mężem stanu numer jeden w naszym kraju”.

“I moja osobista opinia, chociaż nie mam prawa tego wyrażać, ale łamiąc zasady, mogę powiedzieć, że w tej chwili nie ma on konkurentów w Federacji Rosyjskiej i mieć nie może” – zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Putin ma już 71 lat. Wielu komentatorów twierdziło, że przedłużenie jego władzy nie jest pewne, wobec słabnięcia jego pozycji w rosyjskiej elicie, w związku z przebiegiem inwazji na Ukrainie. Jako przejaw słabości Putin wskazywano rokosz Jewgienija Prigożyna, założyciela prywatnej kompanii wojskowej, zwanej grupą Wagnera. Po dwudniowej rebelii wielu uważało, że nie mogła ona wybuchnąć bez wsparcia jakichś przedstawicieli elity rosyjskiej.

Wielokrotnie też pojawiały się niepotwierdzone pogłoski jakoby rządzący Rosją od 23 lat Putin miał poważne problemy ze zdrowiem.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply