Liberałowie nie mogą nikomu dyktować czegokolwiek, tak jak próbowali przez ostatnie dekady. Idea liberalna stała się przestarzała – mówi prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla „Financial Times”. Jego zdaniem liberalizm, jako siła ideologiczna, wyczerpał się i wszedł w konflikt z interesami „przytłaczającej większości populacji”.

Tuż przed szczytem G20 w Osace, brytyjski dziennik „Financial Times” przeprowadził wywiad z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podczas rozmowy Putin podkreślił wzrost sił i ruchów populistycznych w Europie i w USA, twierdząc przy tym, że liberalizm, jako siła ideologiczna, wyczerpał się. Zwrócił uwagę, że ludzie zwracają się przeciwko imigracji, polityce otwartych granic i multikulturalizmu.

Przeczytaj: Trump do Putina przed spotkaniem w Osace: Nie wtrącaj się w wybory [+VIDEO]

„[Liberałowie] nie mogą po prostu nikomu dyktować czegokolwiek, jak próbowali przez ostatnie dekady” – mówi prezydent Rosji. Jego zdaniem, decyzja kanclerz Niemiec Angeli Merkel o przyjęciu ponad miliona migrantów z Bliskiego Wschodu była „kardynalnym błędem”. Jednocześnie pochwalił Donalda Trumpa za zdecydowaną postawę wobec fali imigrantów z Meksyku.

“Ta liberalna idea zakłada, że ​​nic nie trzeba robić. Że migranci mogą bezkarnie zabijać, grabić i gwałcić, ponieważ ich prawa jako migrantów muszą być chronione” – mówił Putin. “Każda zbrodnia musi zostać ukarana. Idea liberalna stała się przestarzała. Weszła w konflikt z interesami przytłaczającej większości populacji”.

„FT” zaznacza, że krytyka liberalizmu w wykonaniu Putina współbrzmi z retoryką takich antyestablishmentowych liderów, jak Trump, Orban czy Salvini. Dodaje, że z jego twierdzeniami mocno nie zgadza się szef Rady Europejskiej, Donald Tusk.

Podczas wywiadu prezydent Rosji odrzucił oskarżenia, jakoby jego kraj mieszał się w wybory w USA. Odnośnie wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz napięcia na linii Waszyngton – Teheran Putin powiedział, że sytuacja staje się „wybuchowa”. Jego zdaniem, problem wynika z amerykańskiego unilateralizmu i braku zasad leżących u podstaw porządku światowego. Jednocześnie wyraził zaniepokojenie z powodu zagrożenia ponownego wyścigu zbrojeń nuklearnych między Rosją a USA.

– Zimna wojna była czymś złym… ale były chociaż jakieś zasady, których wszyscy w ramach komunikacji międzynarodowej mniej lub bardziej przestrzegali lub próbowali się ich trzymać. Teraz, wydaje się, że nie ma żadnych zasad – uważa prezydent Rosji. Dodał jednak, że przed szczytem G20 w Japonii dostrzega pewne sygnały potencjalnego ocieplenia w relacjach z Wielką Brytanią, które mocno pogorszyły się po próbie otrucia byłego oficera GRU Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Jednocześnie dał jasno do zrozumienia, że ma zero tolerancji wobec szpiegów zdradzających swój kraj:

– Zdrada to najcięższa zbrodnia, a zdrajców trzeba karać. Nie mówię, że incydent z Salisbury jest drogą do tego… ale zdrajcy muszą zostać ukarani.

Przeczytaj: Focus: Skripal pracował dla wywiadów czterech państw

Odnosząc się do sytuacji w Syrii i pomocy militarnej udzielonej władzom w Damaszku przez Moskwę, Putin uznał to za duży sukces. FT zaznacza, że nie wspomniał on przy tym, o setkach tysięcy ofiar i ponad 5 mln uchodźców z Syrii. Prezydent Rosji odniósł się do kryzysu migracyjnego, ale w kontekście negatywnych skutków tego zjawiska, jak wzrost przestępczości i napięć społecznych w Europie. Jego zdaniem liberalne rządy nie potrafiły tak, by uspokoić swoich obywateli, zamiast tego podążając za „bezmyślnym multikulturalizmem”. Zaznaczył, że nie chce nikogo w ten sposób obrażać. Przyznał, że Rosja jest „potępiana za swoją rzekomą homofobię”, dodając, że jego kraj „nie ma problemu z osobami LGBT”. Powiedział przy tym, że dla Rosjan „niektóre rzeczy wydają się przesadą”. – Teraz twierdzi się, że dzieci mogą odgrywać pięć czy sześć ról płciowych. (…) Niech wszyscy będą szczęśliwi, nie mamy z tym problemu. Ale nie można pozwolić, żeby przesłaniało to kulturę, tradycję i tradycyjne wartości rodzinne milionów ludzi stanowiących rdzeń populacji.

Czytaj także: „Po co Rosja miałaby szkodzić UE?”. Wywiad Putina dla austriackiej telewizji

Zobacz: Kreml publikuje zapis całej rozmowy Putina z telewizją NBC [+VIDEO]

ft.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply