Trybunał Konstytucyjny ma zająć się w środę nowelizacją ustawy “o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”. Ustawa przedłużała obowiązywanie przywilejów socjalnych dla przebywających w Polsce Ukraińców.

Chodzi o nowelizację z 9 lutego 2024 r., która zmieniła ustawę “o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy przedłużającą legalność pobytu ukraińskich uchodźców wojennych w Polsce do końca czerwca br. Skierował ją jednak do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym.

Argumentacja ze strony Pałacu Prezydenckiego wynika ze stanowiska względem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika – polityków PiS, skazanych prawomocnie na karę więzienia za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 roku. W związku z tym, marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS. Andrzej Duda argumentował, że przed laty skutecznie ułaskawił obu polityków, w związku z czym nie mogli przestać być posłami i mogą być nimi dalej. Podobnie twierdzą politycy PiS. Obecni obaj są już europosłami.

Dodajmy, że pod koniec stycznia br. prezydent Duda podpisał ustawę budżetową na 2024 rok, a także ustawę okołobudżetową i nowelę ustawy o szkolnictwie wyższym. KPRP przekazała jednak, iż „z uwagi na wątpliwości związane z prawidłowością procedury uchwalenia ww. ustaw tj. brakiem możliwości udziału w pracach Sejmu nad tymi ustawami przez posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, prezydent zdecydował o skierowaniu powyższych ustaw, w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego, celem zbadania ich zgodności z Konstytucją”.

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych została wcześniej przyjęta przez Sejm. Tym samym, przedłużył do końca czerwca br. obowiązywanie przywilejów socjalnych dla przebywających w Polsce Ukraińców. Dotyczyła też ważności terminów legalnego pobytu w Polsce dla tych Ukraińców, którym niebawem się one kończyły.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się ustawą na rozprawie w środę – zwraca uwagę Gazeta Wyborcza. GW pisze o “kontrolowanym przez PiS” trybunale, przypominając, że uznał on “za niekonstytucyjną inną ustawę odesłaną przez Dudę”. Chodzi o ustawę o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. “Był to pierwszy wyrok, w którym TK stwierdził niekonstytucyjność ustawy z powodu niewłaściwej obsady Sejmu” – czytamy.

“Podobny wyrok może zapaść w sprawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, zwłaszcza że wyznaczono do niej niemal identyczny skład orzekający. Znów są w niej m.in. byli posłowie PiS Krystyna Pawłowicz (przewodnicząca) oraz Stanisław Piotrowicz, a także prokurator krajowy za czasów PiS Bogdan Święczkowski (sprawozdawca) i kierująca TK pomimo zakończenia kadencji prezesa Julia Przyłębska” – czytamy.

Obecna koalicja rządząca stoi na stanowisku, że skład TK nie jest legalny.

GW zapytała MSWiA o możliwość uznania ustawy za niekonstytucyjną. “Ewentualne rozstrzygnięcie TK niewątpliwie w sensie formalnym spowodowałoby chaos prawny w każdym aspekcie życia w Polsce uchodźców wojennych z Ukrainy” – odpowiedział resort.

Dodał, że dotyczyłoby to nie tylko uprawnień wynikających ze wspomnianej ustawy, ale też statusu ukraińskich uchodźców czy dokumentów, którymi się posługują. “Ponieważ upadłyby podstawy prawne dotyczące statusu uchodźców w okresie od 4 marca do 30 czerwca 2024 r.” – czytamy.

“Skutkiem wyroku TK o niekonstytucyjności ustawy jest wyrugowanie jej z systemu prawnego. Nie powoduje to, że decyzje wydane na jej podstawie zostają automatycznie uchylone. Umożliwia natomiast wznowienie postępowania i w konsekwencji uchylenie danej decyzji.  Wyrok wchodzi w życie jednak dopiero z dniem ogłoszenia go u w dzienniku urzędowym. Tymczasem rząd od kwietnia nie publikuje żadnych wyroków Trybunału. Opiera się przy tym na uchwale Sejmu z marca mówiącej, że organ ten utracił zdolność do wykonywania zadań TK, bo m.in. orzekają w nim dublerzy, a składy pomimo zakończenia kadencji prezesa wyznacza Julia Przyłębska” – zwraca uwagę Gazeta Wyborcza.

GW wskazuje, że obecny spór prawny skutkowałby dodatkowym chaosem w tym zakresie.

wyborcza.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply