Na naszym kanale YouTube ukazał się kolejny film z serii „Przegląd Kresowy”. Nasi redaktorzy poruszyli m.in. ważny i głośny w ostatnim czasie temat prześladowań Polaków na Białorusi.

Zachęcamy wszystkich naszych czytelników do obejrzenia kolejnego odcinka „Przeglądu Kresowego”, poświęconego m.in. prześladowaniu Polaków na Białorusi. Nasi redaktorzy, Mateusz Pławski i Adam Szabelak, omawiając ten temat zwrócili uwagę, że wobec polskich działaczy, w tym Anny Paniszewej i Andżeliki Borys, wszczęto postępowanie ws. rzekomego podżegania do nienawiści na tle narodowościowym.

Gorąco zachęcamy także do subskrybowania naszego kanału, dzięki temu będą Państwo na bieżąco ze wszystkimi nowymi materiałami.

Redaktor Adam Szabelak zwrócił uwagę na reakcje ze strony Polaków, organizacji polskich i polonijnych, jak również ze strony władz Polski.

„Rząd wreszcie się obudził. Andrzej Duda w liście do prezydenta USA Joe Bidena zaapelował o podjęcie sprawy Polaków na Białorusi podczas Forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. (…) Polski rząd zadziałał dosyć aktywnie, tylko trzeba zaznaczyć, że w tej narracji przewijają się przede wszystkim postacie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, a nie zauważano, że pani Anna Paniszewa i pan Aleksander Nawodniczy także przebywają w więzieniu” – podkreślił red. Szabelak. Zwrócił też uwagę na oświadczenie Związku Polaków na Litwie w obronie polskich działaczy z Białorusi, w którym podkreślono zarazem, że nowe litewskie władze „również próbują wprowadzić ograniczenia praw mniejszości narodowych”.

Podczas rozmowy poruszono też takie tematy, jak kolejne fałszywe oskarżenia ze strony ukraińskiego sekretarz ds. upamiętnień, Światosława Szeremety, który niezgodnie z prawdą oskarżył Polskę o zbrodnię na 600 Ukraińcach w 1939 roku, a także kolejna odsłona kryzysu konstytucyjnego na Ukrainie czy spis ludności w Czechach, który dotyczy m.in. Polaków z Zaolzia.

Zapraszamy też do oglądania innych naszych produkcji:

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply