W Uroczystość Wszystkich Świętych młodzi Polacy z Grodzieńszczyzny odwiedzili zniszczony przez białoruskie władze cmentarz żołnierzy Armii Krajowej w Surkontach. Zapalili znicze, zawiesili biało-czerwone wstążki i odmówili modlitwę.
Na wojskowym cmentarzu w Surkontach (rejon werenowski na Grodzieńszczyźnie) spoczywa 35 żołnierzy Armii Krajowej wraz z ich dowódcą, podpułkownikiem Maciejem Kalenkiewiczem „Kotwiczem”, który był współtwórcą koncepcji cichociemnych oraz współautorem operacji „Ostra Brama”.
Cmentarz został wzniesiony w latach 90. staraniem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. 25 sierpnia 2022 roku, niedługo po kolejnej rocznicy bitwy, na miejsce spoczynku polskich żołnierzy wjechały koparki i spychacze, dewastując groby i krzyże.
W piątek, w Uroczystość Wszystkich Świętych, młodzi Polacy z Grodzieńszczyzny odwiedzili zniszczony przez białoruskie władze cmentarz. Zapalili znicze, zawiesili biało-czerwone wstążki i odmówili modlitwę.
„Wierzymy, że już niebawem nadejdzie dzień, gdy cmentarz w Surkontach zostanie odbudowany. Cześć i chwała Bohaterom!” – podkreśla Fundacja Młode Kresy.
W Surkontach, około 20 km na północny-wschód od Grodna, 21 sierpnia 1944 r. 36-osobowy oddział żołnierzy Armii Krajowej ppłk Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza”, dowódcy całego Okręgu AK Nowogródek, stoczył bitwę z całym batalionem zmotoryzowanego pułku NKWD. Mimo dziewięciokrotnej przewagi przeciwnika, akowcy walczyli przez pięć godzin. 18 z nich zginęło w walce, 17 rannych sowieci dobili. Straty sowieckie wyniosły 132 zabitych. Przeżył tylko jeden polski żołnierz, który udawał zabitego. Poległych miejscowi Polacy pochowali początkowo tuż obok znajdującej się niedaleko pola bitwy mogiły powstańców styczniowych. Dopiero w 1991 roku prochy akowców przeniesiono na miejscowy cmentarz, gdzie stworzono specjalną kwaterę wojskową, troskliwie utrzymywaną przez miejscowych.
W miejscu tym jeszcze parę lat temu odbywały się też obchody pamiątkowe i rocznicowe, z udziałem miejscowych Polaków, a także działaczy Związku Polaków na Białorusi.
Zobacz także: Na Białorusi zdewastowano kolejne upamiętnienie pomordowanych Polaków [+FOTO]
wb24.org / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!