W ukraińskiej prokuraturze wojskowej biją na alarm z powodu wysokiej liczby samobójstw w armii. Według ich danych, średnio zabija się 2-3 żołnierzy tygodniowo. Ministerstwo Obrony podważa te liczby, ale nie podaje swoich, zasłaniając się tajemnicą państwową.

Na Ukrainie wybuchła kłótnia pomiędzy Ministerstwem Obrony, a prokuraturą wojskową. Prokuratorzy mówią o tragicznych konsekwencjach zespołu stresu pourazowego wśród żołnierzy, którzy długi czas stacjonują w strefie przyfrontowej. Ministerstwo zaprzecza, twierdząc, że liczba samobójstw w armii jest „na takim samym poziomie jak w zeszłym roku i nie ma tendencji do wzrostu”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W 2016 roku samobójstwo w strefie wojennej w Donbasie popełniło 63 żołnierzy. Od tamtej pory statystyka ta zdaniem prokuratury uległa pogorszeniu. „Obecnie samobójstwo popełnia średnio 2-3 żołnierzy tygodniowo” – informuje naczelny prokurator wojskowy Ukrainy Anatolij Matios.

Matios podkreśla, że w walkach na wschodzie Ukrainy wzięło udział już ponad 500 tysięcy osób. „Światowa statystyka wskazuje, że aż 80 proc. z nich cierpi z powodu różnych objawów stresu pourazowego, który przekłada się na przemoc w rodzinie, agresję oraz sposób postrzegania świata” – dodaje.

W Ministerstwie Obrony przekonują jednak, że oświadczenia prokuratury wojskowej o wysokiej skali samobójstw wśród wojskowych nie mają związku z rzeczywistością. Zaznaczono przy tym, że liczba samobójstw w armii jest „na takim samym poziomie, jak w poprzednim roku i nie ma tendencji wzrostowej”. Resort odmówił jednak podania konkretnych liczb, powołując się na tajemnicę państwową.

W odpowiedzi, naczelny prokurator wojskowy Anatolij oskarżył Ministerstwo Obrony o kłamstwo. „W ciągu dwóch miesięcy bieżącego roku przypadało po 2 samobójstwa na tydzień (16 ofiar samobójczych) – to skąpe, chłodne dane pochodzące z rejestru dochodzeń sądowych. Większość samobójców to młodzi chłopcy, urodzeni pomiędzy rokiem 1995 a 1998” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jego zdaniem, jest to ”straszna prawda, a dane o samobójstwach nie są i nie mogą pozostać tajne”.

„Według informacji z jednolitego rejestru, z niemal 313 tysięcy uczestników wojny w Donbasie 518 osób popełniło samobójstwo. Ilu popełniło samobójstwo w cywilu z powodu zespołu stresu pourazowego, tego nikt nie liczy” – dodał prokurator Matios.

Sygnalizuje również, że choć rehabilitacja psychologiczna dla weteranów wojny w Donbasie jest obowiązkowa, to w roku 2017 państwo zapewniło ją zaledwie 0,1 proc. z ogólnej liczby żołnierzy.

Choć w Ministerstwie Obrony Ukrainy informują również o tendencji spadkowej co do strat poniesionych nie w walce, to w ciągu ostatnich tygodni doszło do kilku poważnych wypadków.

Dnia 14 lutego br. w Szyrokino dwóch żołnierzy piechoty morskiej zastrzeliło czterech swoich kolegów. Zabójcy mówili o fali i znęcaniu na nich przez swoje późniejsze ofiary, jednak w Ministerstwie Obrony temu zaprzeczają.

Dnia 18 lutego br. w jednej z jednostek wojskowych w Donbasie w wyniku nierozważnego obchodzenia się z bronią żołnierz ranił kolegę. Poinformowano, że rannemu udzielono natychmiastowej pomocy lekarskiej i ewakuowano do wojskowej placówki medycznej, jednak lekarze nie zdołali go uratować. Wojskowy, który strzelał znajdował się w stanie silnego upojenia alkoholowego.

Korrespondent.net / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Gaetano :

  Kiedy zwyrodniali upowcy i ukry mordowały na niespotykaną skalę, bestialsko, polskie dzieci, dzieci nienarodzone, kobiety i starców, to nie dolegał im zespół stresu pourazowego. Ale gdy naprzeciw sobie mają dobrze uzbrojonych i w dodatku wojsko, to i „sposób postrzegania świata” jest diametralnie inny.

 2. Avatar
  Accipiter :

  Rezuny nie wytrzymują nerwowo gdy trzeba walczyć z uzbrojonym przeciwnikiem. Zwieracze i nerwy im puszczają w tedy. Nie to co mordować bezbronne dzieci czy kobiety. W tedy problemów z psychikom nie mają.
  Wzrost trupów w śród naszych wrogów tylko może cieszyć. Szkoda, że to bydło w całości się nie wystrzela. Autor powinien zmienić tytuł na „Dobre dane o liczbie…”

  • Avatar
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych chłonków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.