Według zdementowanych doniesień niektórych mediów w Pałacu Prezydenckim doszło do kryzysowego spotkania prezydenta, premiera i szefa MSZ.

O godzinie 16. w Pałacu Prezydenckim miała rozpocząć się się kryzysowa narada, w której brali udział prezydent Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, poświęcona stosunkom polsko-amerykańskim. – twierdzi tabloid „Fakt” zamieszczając zdjęcia premiera i szefa MSZ wchodzących do siedziby głowy państwa. Zdaniem portalu Onet spotkanie służyło omówieniu „kryzysu” w relacjach z USA wywołanego przez nowelizację ustawy o IPN.

Doniesienia te zdementował jednak szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówiąc, że spotkanie było zaplanowane kilka tygodni temu i dotyczyło Trójmorza. W spotkaniu mieli brać udział także eksperci. Szczerski mówił, że rozmawiano także o „sprawach międzynarodowych” i wybuchu w kamienicy w Poznaniu.

Przypomnijmy, że według dzisiejszych doniesień portalu Onet.pl prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki mieli zostać, w związku z kontrowersjami wokół ustawy o IPN, uznani nieoficjalnie za „persona non grata” w Białym Domu. Amerykanie mieli rzekomo grozić też blokadą finansowania wspólnych projektów wojskowych oraz przekazać Polakom, że jeśli polska prokuratura zacznie ścigać na podstawie ustawy o IPN jakiegokolwiek obywatela Stanów Zjednoczonych, to skutki tego będą „dramatyczne”. Portal powołuje się na notatkę sporządzoną 20 lutego przez pracownika ambasady RP w USA.

Doniesieniom portalu Onet zaprzeczył wiceszef MSZ, Bartosz Cichocki. Jednak informację o „sankcjach” potwierdziły także portal Wirtualna Polska powołując się na źródło amerykańskie, oraz portal BuzzFeed, opierając się na źródle dyplomatycznym w Warszawie.

Jutro do Waszyngtonu wybiera się szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który ma zaplanowane spotkania w Departamencie Stanu. W rozmowie z RMF FM nie chciał komentować rzekomych „sankcji” zapewniając, że rzecznik MSZ odniesie się do tej sprawy. „Żadne z planowanych spotkań z władzami w Waszyngtonie nie zostało odwołane” – zapewniał jednocześnie Szczerski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ubiegłym tygodniu „Dziennik Gazeta Prawna” pisał, że zamrożenie kontaktów na wysokim szczeblu zdają się potwierdzać wydarzenia z lutego br. – na początku tego miesiąca na Polsko-Amerykańskim Szczycie Przywództwa w Miami nie pojawił się żaden wysoki amerykański urzędnik, choć liczono na obecność wiceprezydenta Pence’a. Pierwotnie na szczycie miał być premier Mateusz Morawiecki. Nie doszło także do spotkania Pence’a z Andrzejem Dudą podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, pomimo podejmowanych prób aranżacji takiego spotkania przez stronę polską (DGP nie wykluczała jednak, że był to efekt braku czasu Pence’a). Gazeta sugerowała także, że pod znakiem zapytania stoją spotkania na najwyższym szczeblu z amerykańskimi władzami z okazji przejęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w maju. Zakładano, że polecą wówczas do USA prezydent Duda i premier Morawiecki.

Kresy.pl / Fakt / Onet / RMF FM
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    Mój kraj ma jedno wielkie nieszczęście z tytułu posiadania takich polityków.Miernych zaprzańców,prymitywnych dorobkiewiczów gotowych dla kasy na wszystko ,dbających o interesy każdego tylko nie POLAKÓW. I jeszcze jedno ich łączy,FATALNY dobór „sojuszników” poczynając od antypolskich ukrów,żmudzinów i żydów na fałszywych amerykanach kończąc(z tym robieniem laski to chyba fakt).