To jedna czwarta naszego zapasu takich systemów, nie ma możliwości przekazania większej liczby – oświadczył niemiecki minister obrony Boris Pistorius. Dodał, że Niemcy już więcej przekazać Ukrainie nie mogą, ale „inni prawdopodobnie będą mogli dać”.

W czwartek przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony krajów natowskich w Brukseli minister obrony Niemiec Boris Pistorius oświadczył, że łącznie z kolejnym systemem Patriot, wysyłanym na Ukrainę, Niemcy przekazują temu państwu jedną czwartą własnego zapasu tej broni.

Oligarcha Andrij Werewski, właściciel firmy Kernel udzielił wywiadu Financial Times, w którym powiedział m. in. , że Ukraina musi zakończyć spór w sprawie eksportu żywności do UE.

Andrij Werewski ukraiński oligarcha, który jest największym na świecie eksporterem oleju słonecznikowego, udzielił wywiadu Financial Times. Powiedział, że Ukraina musi zakończyć spór z Unią Europejską w sprawie eksportu żywności, ponieważ dalsza eskalacja może doprowadzić do utraty wsparcia w wojnie z Rosją.

"Myślę, że Ukraina nie powinna walczyć z Polską lub innymi krajami europejskimi o cła importowe i ochronę rynku europejskiego. Mamy wystarczająco dużo rynków dla Ukrainy. Mówię o Indiach, Afryce, Azji, Chinach itp. i nie sądzę, że powinniśmy walczyć i eskalować stosunki między Europą a Ukrainą z powodu dostaw rolnych" - powiedział oligarcha.

Doktor Lucyna Kulińska, historyk i ekspert do spraw ukraińskiego nacjonalizmu oraz zasłużona działaczka kresowa została uniewinniona w pierwszej instancji od zarzutów „zniesławienia” znanego z prowokacji ukraińskiego aktywisty Igora Isajewa (Krawetza).

W czwartek 13 czerwca rano Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia ogłosił wyrok w sprawie dr Lucyny Kulińskiej, historyka i eksperta do spraw ukraińskiego nacjonalizmu, a także zasłużonej działaczki kresowej. Została oskarżona w trybie prywatnoskargowym o rzekome “zniesławienie” znanego z prowokacji ukraińskiego aktywisty Igora Isajewa (Krawetza). Przed południem redakcja Kresy.pl otrzymała nieoficjalną informację, że została ona uniewinniona.

Wieczorem tego samego dnia potwierdziła to sama dr Kulińska, zamieszczając wpis w serwisie społecznościowym.

Ukraińscy rolnicy z regionów przyfrontowych otrzymają darmowe nawozy od amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego. Chodzi łącznie o 6600 ton nawozów.

O sprawie poinformował w czwartek portal Farmer.pl, powołując się na Latifundist. Jak czytamy, ponad 3300 ukraińskich rolników z regionów przyfrontowych otrzyma darmowe nawozy od amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID).

Chodzi o inicjatywę AGRI-Ukraine, w ramach której rząd USA zdecydował się na bezpłatne przekazanie nawozów mineralnych. Mają być wykorzystane do prac polowych w sezonie 2024/25.

Holandia dostarczy Ukrainie trzy wyrzutnie i stację radarową dla systemu Patriot - poinformował o tym na X  premier Holandii Mark Rutte. (more…)

Ambasador Armenii na Białorusi został wezwany do Erewania na konsultacje, co jest sygnałem pogarszania się relacji dwóch państw, już wcześniej nie najlepszych.

Decyzja Ministerstwa Spraw Zagranicznych została poprzedzona deklaracją premiera Armenii Nikoła Paszyniana, który powiedział, że ani on, ani żaden inny oficjalny przedstawiciel Armenii nie odwiedzi Białorusi pod rządami Aleksandra Łukaszenki, przytoczyła rosyjska agencja informacyjna Interfax.

„Jeden z członków ODKB [Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym] oświadcza, że ​​brał udział w przygotowaniach do wojny 44-dniowej, zachęcał, wierzył i życzył zwycięstwa Azerbejdżanowi. Po tym ja powinienem omówiać jakieś kwestie z prezydentem Białorusi w formacie ODKB?” – Paszynian pytał retorycznie w parlamencie, ale dodał, że w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw oraz Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego „w pewnym sensie” będzie zmuszony kontaktować się z Aleksandrem Łukaszenką.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%