Szef MSZ Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która ma zostać przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Niemiec. Dotyczy reparacji wojennych.

Minister Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. "Nota dyplomatyczna, którą właśnie parafowałem zostanie przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec" - oświadczył, cytowany przez PAP.

"Wyraża ona przekonanie polskiego ministra spraw zagranicznych, że strony powinny podjąć niezwłoczne działania zmierzające do trwałego, kompleksowego i ostatecznego, prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945" - wskazał.

Straż Graniczna poinformowała w sobotę o zatrzymaniu obywatela Ukrainy, który przewoził nielegalnych imigrantów z Egiptu i Syrii. "Kurierowi" grozi 8 lat pozbawienia wolności.

Straż Graniczna przekazała w sobotnim komunikacie, że poprzedniej doby na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 29 cudzoziemców. Na odcinku ochranianym przez placówkę SG Bobrowniki zatrzymano obywatela Ukrainy, który przewoził 6 nielegalnych imigrantów z Egiptu i Syrii.

Kongres USA jest podzielony w sprawie wniosku Ukrainy o wstąpienie w przyspieszonym trybie do NATO - zwraca uwagę portal Politico. Szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi nie wyraziła wprost poparcia, ale opowiedziała się za "gwarancją bezpieczeństwa" dla Ukrainy.

Kongres USA jest podzielony w sprawie wniosku Ukrainy dotyczącego wstąpienia do NATO w przyspieszonym trybie - pisze Politico. "Jesteśmy bardzo oddani sprawie demokracji na Ukrainie. Wygrajmy tę wojnę. Byłabym jednak za tym, żeby Ukraina miała gwarancję bezpieczeństwa" - portal cytuje w piątek wypowiedź szefowej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Z kolei deputowany do Izby Reprezentantów Mike Quigley zadeklarował poparcie dla wniosku Ukrainy.

"Walka Ukrainy jest powodem, dla którego utworzyliśmy NATO. Po drugiej wojnie światowej uznaliśmy, że autorytarnemu reżimowi nie można pozwolić na zniszczenie demokratycznego kraju. Myślę, że musimy to poprzeć" - powiedział Quigley.

USA są gotowe co miesiąc przeznaczyć na Ukrainę 1,5 miliarda dolarów do końca wojny - pisze agencja Bloomberg. Stany Zjednoczone naciskają na kraje europejskie, aby przeznaczały podobne kwoty.

Stany Zjednoczone są gotowe wspierać finanse Ukrainy kwotą 1,5 miliarda dolarów miesięcznie przez całą wojnę z Rosją - podaje agencja Bloomberg w niedzielę. Medium powołuje się na źródła w amerykańskich kręgach rządowych. USA naciskają na swoich europejskich sojuszników, aby przeznaczali podobne kwoty.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena miała prowadzić w ostatnich dniach rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej. USA chcą, by kraje Europy "zrobiły więcej" - Bloomberg powołuje się na anonimowe źródła.

Unia Europejska podpisała w poniedziałek memorandum o porozumieniu w sprawie udzielenia 5 miliardów euro długoterminowych pożyczek dla Ukrainy - poinformował portal Politico. (więcej…)

Do Niemiec nielegalnie wjechało w tym roku o 60 procent więcej osób niż rok wcześniej - wskazują dane policji, ujawnione przez „Rheinische Post”.

Regionalny niemiecki dziennik zwraca uwagę, że w tym roku znacząco wzrosła liczba nielegalnych przyjazdów do Niemiec. „Rheinische Post” podaje, że od początku 2022 roku do 28 września włącznie policja federalna zatrzymała 56 800 osób przy próbie nielegalnego przekroczenia niemieckiej granicy. W porównaniu do ubiegłego roku oznacza to wzrost o 60 procent.

Niemiecki rząd podał w ubiegłym roku, powołując się na statystyki policyjne, że do 30 września 2021 roku odnotowano 35 tysięcy nielegalnych przyjazdów. Z kolei przed pandemią, w całym 2019 roku, zarejestrowano 40 600 przypadków nielegalnego przekroczenia niemieckiej granicy.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 99 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
13%