Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej we Władysławowie zweryfikowali zatrudnienie 205 cudzoziemców w podmiocie gospodarczym z powiatu puckiego. Okazało się, że aż 185 osobom wykonywanie pracy powierzono nielegalne.

Straż Graniczna poinformowała o sprawie w środowym komunikacie. Funkcjonariusze w jednej z firm skontrolowali pracę 205 cudzoziemców z Mołdawii, Ukrainy i Gruzji. “Stwierdzili nielegalne powierzenie pracy przez pracodawcę, który wprowadził cudzoziemców w błąd co do legalności zatrudnienia w stosunku do 185 osób. Utrzymywał pracowników w mylnym przekonaniu, że pracują na rzecz agencji zatrudnienia, a nie innych podmiotów gospodarczych. Wszyscy byli zatrudnieni w przetwórstwie rybnym. Przedsiębiorca prowadził działalność właściwą dla agencji pracy tymczasowej, nie dopełniając obowiązku jej rejestracji, o czym Straż Graniczna poinformuje Państwową Inspekcję Pracy” – podano w komunikacie.

Funkcjonariusze SG ustalili także, że jeden z cudzoziemców pracował bez zezwolenia, czym dopuścił się nielegalnego wykonywania pracy. W przypadku 11 osób pracodawca nie poinformował urzędu pracy o podjęciu bądź niepodjęciu przez nich pracy, a taki miał ustawowy obowiązek. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami Straż Graniczna wniesie do sądu wniosek o ukaranie pracodawcy.

Zobacz także: Prawie 10 proc. skontrolowanych obcokrajowców na Warmii i Mazurach pracowało nielegalnie

W połowie maja funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali od początku roku legalność pracy i pobytu w Polsce 6700 cudzoziemców. Okazało się, że 876 osób pracowało nielegalnie.

Przypomnijmy, że w marcu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kołobrzegu w jednej z firm w powiecie koszalińskim zweryfikowali zatrudnienie 916 cudzoziemców. Stwierdzili u 162 osób nielegalne powierzenie oraz wykonywanie pracy.

Zobacz także: SG: Kontrola w agencji zatrudnienia, 78 zatrudnionych nielegalnie imigrantów

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Jest to nagminny proceder i kary pewnie sa pewnie symboliczne ze trwa on cały czas.Jakby dostał np 50 tys od kazdego nielegalnie zatrudnionego to byłby koniec takich numerów.