Projekt ustawy o dekoncentracji i repolonizacji mediów jest gotowy

Radio Zet, powołując się na wiceministra kultury Jarosława Sellina podaje, że ustawa o dekoncentracji jest gotowa i czeka jedynie na decyzję polityczną.

Wiceminister Selin informując o ustawie stwierdził, że nowe rozwiązania będą zgodne unijnymi regulacjami związanymi z swobodnym przepływem kapitału. Te same przepisy unijne i zalecenia Rady Europy zalecają, żeby akurat w przestrzeni mediów pilnować, by nie było nadmiernej koncentracji i by kapitał narodowy był dominujący – powiedział polityk.

Podczas macowego posiedzenia komisji kultury wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przekazał, że od września 2016 r. trwają prace nad ustawą mającą na celu dekoncentrację rynku medialnego w Polsce. Nad nowym prawem pracuje zespół roboczy z udziałem przedstawicieli resortu kultury, UOKiK i KRRiT. Zaznaczył, że celem nowych regulacji jest podniesienie pluralizmu i poziomu jakości funkcjonowania polskiej demokracji. Ustawa ma znieść dominację kapitału zagranicznego na polskim rynku medialnym.

Wcześniej o jesiennym ogłoszeniu projektu ws. dekoncentracji mediów, mówił pod koniec lipca w TV Trwam prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

O możliwych szczegółach projektu nowej ustawy o mediach informowaliśmy w sierpniu. Super Express podał wtedy informację o planach PiS wskazując, że partia Jarosław Kaczyńskiego jako wzór wzięła francuskie ustawodawstwo, gdzie udział kapitału zagranicznego w radiu lub telewizji nie może być wyższy niż 20 proc. Według Super Expressu Prawo i Sprawiedliwość będzie forsowało jeszcze ostrzejsze rozwiązanie i wprowadzić maksymalny udział kapitału zagranicznego na polskim rynku mediów na poziomie 15 proc. Oznaczało by to m. in. problem dla TVN, który obecnie w całości należy do Amerykanów.

Wzorowanie się na rozwiązaniach francuskich ma osłabić potencjalne ostrze krytyki ze strony Unii Europejskiej.

Kresy.pl / radiozet.pl / pb.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz