Sama idea, żeby ambasador wtrącał się w proces legislacyjny i jest to akceptowane po jednej i drugiej stronie, oznacza, że jest to jakaś forma imperium – powiedział europoseł PiS, prof. Ryszard Legutko, komentując działania ambasadora USA w Polsce.

Wyczyny ambasadora USA w Polsce to przykład tego, jak działa imperium – wskazał prof. Ryszard Legutko podczas Kongresu Polska Wielki Projekt.

Podczas XIII Kongresu “Polska Wielki Projekt” w Warszawie, odbywającym się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy, w ramach panelu „Regionalne odpowiedzi na neoimperializm” wystąpił europoseł PiS, prof. Ryszard Legutko. Zwrócił uwagę, że imperium to „kolejny poziom organizacji politycznej”.

 

– Mamy państwo narodowe, federację, która jest dobrowolnym zrzeszeniem różnych organizmów politycznych i mamy imperium, które jest zwykle jeszcze większe, ale powstaje poprzez podbój lub podporządkowanie. Są różne formy podporządkowania, nie zawsze siłą. I to słowo “neo” mogłoby odpowiadać tym formom podporządkowania, które obserwujemy dzisiaj – powiedział.

Następnie prof. Legutko wymienił przykłady funkcjonujących obecnie struktur, które mają cechy neoimperium.

– Jedno wydarzenie, które to obrazuje, dotyczy UE. Komisja kultury PE od dwóch lat nęka pana ministra Czarnka w związku z programem nauczania historii w Polsce. Nauczanie, edukacja nie wchodzi w zakres kompetencji UE, to jest explicite stwierdzone. Ale jest potężny nacisk na to, żeby program edukacyjny został podporządkowany wyższej instancji politycznej – powiedział.

– Zwykle imperium rządzi przez namiestników. I teraz próbuje się znaleźć namiestników, którzy przejmą sferę edukacji, która do nich nie należy. Mamy tu do czynienia z UE jako formą współczesnego imperializmu – przekonywał europoseł PiS.

Prof. Ryszard Legutku zwrócił też uwagę na działania ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce i jego ingerencje w proces legislacyjny w naszym kraju.

Przeczytaj: Ambasador USA o obawach w sprawie komisji ds. wpływów rosyjskich w Polsce

Czytaj także: Ambasador USA ostrzega polskie władze. Chodzi o zagrożenie dla infrastruktury krytycznej

– Drugi przykład to są wyczyny ambasadora USA w Polsce, pana Marka Brzezinskiego, który bezpośrednio ingeruje w proces legislacyjny. Pisze listy z pretensjami, instrukcjami do marszałka Sejmu RP. Domaga się wyjaśnień albo zmiany, co jest czymś niebywałym. Rzeczywiście pan ambasador zachowuje się jak namiestnik, który chce przejmować władzę czy jej część – mówił profesor.

Polityk zwrócił uwagę, że o ile w przypadku Unii Europejskiej jest pewna nić czy siatka instytucjonalna, w której jesteśmy, o tyle w przypadku USA niczego takiego nie ma.

– Jesteśmy sojusznikami (…), ale sama idea, żeby ambasador wtrącał się w proces legislacyjny i jest to akceptowane po jednej i drugiej stronie, to oznacza, że jest to jakaś forma imperium. Widać wyraźnie, że są tacy, którzy rządzą i tacy, którzy są podporządkowani – podkreślił eurodeputowany PiS.

Przeczytaj: Ambasador USA na inauguracji imprezy organizowanej przez Trzaskowskiego. „Przyszłość jest wasza”

Czytaj również: Nominowany na ambasadora USA w Polsce zadeklarował wspieranie ideologii LGBT+

Zobacz: Ambasador USA spotkał się z sędziami kontestującymi władze państwowe

dorzeczy.pl / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Szanowny Panie prof. Legutko!
  Przyczyna jest prymitywnie banalna!
  Wytłumaczę to na prostych przykładach:
  1) polskie przysłowie głosi cytat “tak krawiec kraje, jak mu materii staje”!
  2) Węgierscy Mężowie malutkiego państwa NIE pozwalają NIKOMU sponiewierać godności Węgier!
  Polski NIKT nie szanuje nawet Ukraina!
  Na fasadzie polskiej szkoły Rada miasta Lwowa umieściła popiersie jednego z największych rzeźników cywilnej polskiej ludności!
  Jest jeszcze wiele innych przykładów!
  Zarządzający byli i obecni Niesuwerennym Nadwiślańskim Landem doprowadzili Polaków do roli wasali czyli NIEWOLNIKÓW!

  • elbezet
   elbezet :

   Szanowny Panie @franciszekk !
   Przyczyna jest prymitywnie banalna!
   Wytłumaczę to na prostym przykładzie:
   Niech Pan poczyta,
   2 grudnia 2016 roku rząd warszawski zawarł umowę z rządem państwa ukraińskiego. Z tajemniczych przyczyn została ona opublikowana w Monitorze Polskim dopiero w 2019 roku, a więc trzy lata później. Można ją znaleźć pod pozycją nr 50.

   – Najistotniejszy, z naszego punktu widzenia, artykuł tej umowy, to jest art. 12, który stanowi, że Polska się zobowiązała do nieodpłatnego świadczenia tej pomocy, zarówno w środkach bojowych, jak i niebojowych, wojskowych i cywilnych. Mówiąc krótko, Polska na podstawie tego artykułu 12. Umowy otworzyła, udostępniła Ukrainie wszystkie swoje zasoby, zasoby całego państwa i to – co jest expressis verbis zaznaczone – nieodpłatnie – wskazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina
   – Jesteśmy do dyspozycji Ukrainy, jej decyzji, jej próśb, jej wniosków w tej sprawie. Jeżeli nasi ukraińscy przyjaciele będą chcieli z tego planu skorzystać, pozostajemy do dyspozycji; podobnie jak w wypadku sojuszników – powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina

   – Jesteśmy tutaj sługami narodu ukraińskiego, jego próśb – dodał.

   Tą “umowę” wymusił na PiS-ie “Nowy Największy Brat”.
   Kto steruje “NNB”;
   https://jewish.pl/pl/2022/02/26/zelenski-polityk-z-zydowskimi-korzeniami-broniacy-ukrainy/
   “Ukraina jest jednym z nielicznych krajów, które wybrały żydowskiego prezydenta” – powiedziała w piątek ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa w rozmowie z National Coalition Supporting Eurasian Jewry. “To oznacza, że w głębi serca jest Ukraińcem, ale jest też Żydem”.

   “Joe Biden zadzwonił w weekend do rabina Davida Twersky’ego i rozmawiał z nim przez 15 minut. Głównymi tematami były wybory w USA oraz pomoc humanitarna dla Ukrainy.”

   Wniosek; To niedobra jest o tym mówić.

   • franciszekk
    franciszekk :

    Uzupełnił Szanowny Pan moje stwierdzenie cyt. “Jest jeszcze wiele innych przykładów!”.
    To wszystko razem wzięte utwierdza w przekonaniu, że żyjemy w Niesuwerennym Nadwiślańskim Landzie Poland a zarządzający nim wykonują polecenia dla obcych zewnętrznych INTERESÓW!

 2. Roman1
  Roman1 :

  Dobre, cały naród wie, iż Polska jest pod panowaniem USA. a z PiS dowiedział się o tym dopiero jeden profesor (tylko jeden). A dlaczego napadliśmy na Irak – dla czystej wojaczki?