Polska przez dość długi czas w historii była częścią naszego państwa, a przez resztę czasu była naszym wrogiem – powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

W piątek podczas konferencji prasowej rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow został poproszony o skomentowanie „przemianowania” w Polsce nazwy miasta Kaliningrad w Rosji na Królewiec, a także decyzję władz Kaliningradu o wzniesieniu pomnika Michaiła Murawjowa-Wileńskiego – generała-gubernatora wileńskiego w czasie tłumienia powstania styczniowego, z uwagi na swoje okrucieństwo nazywany „Wieszatielem”.

Nie zapominajmy, że przecież przez dość długi czas w historii Polska była częścią naszego państwa. Dlatego mamy wiele wspólnego. Praktycznie przez resztę czasu Polska była naszym wrogiem, szkodziła naszemu państwu, prowadziła z nami wojny, wspierali tych, którzy toczą z nami wojny i tak dalej” – powiedział rzecznik Kremla.

Pieskow podkreślił, że historia stosunków rosyjsko-polskich jest „bogata”. – Teraz, niestety, te relacje są zerowe, jeśli nie ujemne – podsumował rzecznik Kremla.

Czytaj także: Pieskow o Polakach: Nienawidzą nas jak szaleni

Jak pisaliśmy, we wrześniu ubiegłego roku Sejm zdecydowaną większością głosów przyjął uchwałę dotyczącą reparacji od Niemiec. Napisano w niej m.in., że „należycie reprezentowane” Państwo Polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec Niemiec. Przypomniano też o niewypłaceniu reparacji przez Związek Radziecki, którego prawnym spadkobiercą jest Rosja . „Krzywda milionów Polaków krzyczeć będzie, dopóki nie zostanie sprawiedliwie naprawiona” – czytamy w dokumencie. Prezydent Andrzej Duda wyraził opinię, że Polska powinna domagać się reparacji wojennych nie tylko od Niemiec, ale też od Rosji.

– Skoro już dowcipkujemy sobie z takiej zwariowanej rusofobii, to, być może, nasi historycy powinni pokopać w XVI wieku, może też tam znajdą coś, za co będzie można się u Polaków upomnieć – powiedział wówczas Pieskow.

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply