Polscy kierowcy wiozący na Ukrainę m.in. pomoc humanitarną, wracając do kraju stoją w wielokilometrowych kolejkach, a do tego są narażeni na szykany i ataki, włącznie z pobiciem. Konfederacja domaga się stanowczej reakcji polskiego rządu w tej sprawie.

Jak pisaliśmy, w ubiegłym tygodniu portal Onet opisał problemy na polsko-ukraińskich przejściach granicznych. Według polskich przewoźników, „Ukraińcy demolują nasze samochody”, dochodzi do bójek między kierowcami i zdarza się, że polscy kierowcy wracają z Ukrainy pobici. Problemem są długie kolejki po stronie ukraińskiej oraz działania ukraińskich pograniczników, którzy wbrew uzgodnieniom nie przepuszczają wracających do Polski pustych ciężarówek, wożących żywność i pomoc humanitarną. Z tego względu, czas przejazdu do Lwowa i z powrotem wydłużył się z z ok. 7 do 12-13 dni. Polscy przewoźnicy domagają się od polskich władz rozwiązania sytuacji, grożąc blokadą przejść granicznych.

Czytaj więcej: „Ukraińcy demolują nasze samochody”, „kierowcy wracają pobici” – Onet o problemach na granicy z Ukrainą

We wtorek głos w tej sprawie zabrała Konfederacja, domagając się stanowczej reakcji polskiego rządu. Partia ta zorganizowała w tej sprawie konferencję prasową w Sejmie.

– Stanowczo wzywany do reakcji w sprawie ekscesów i incydentów, które zdają się już mieć charakter seryjny i systemowy, na naszej wschodniej granicy, na jej odcinku ukraińskim – mówił na początku konferencji poseł Grzegorz Braun. Zaznaczył, że Konfederacja jest zszokowana tym, że polscy kierowcy, spełniający swego rodzaju misję dyplomatyczną na Ukrainie, wożąc tam pomoc humanitarną, muszą narażać się na szykany, ataki i różne nieprzyjemności w drodze powrotnej do Polski.

– Jeżeli Polska jest największym, najbardziej aktywnym, zwłaszcza w proporcji do naszych możliwości, darczyńcą na rzecz Ukrainy… to jest czymś zupełnie niesłychanym, że rząd kijowski toleruje, bo nie przypuszcza, że patronuje, takim szykanom i poniewieraniu polskich kierowców – powiedział Grzegorz Braun.

– Rządzie warszawski, Mateuszu Morawiecki – natychmiast, w te pędy zareagujcie. Czy został wezwany ambasador Ukrainy na dywan w MSZ? Czy poszły noty, choćby zakulisowo, do Kijowa? – dopytywał poseł. Dodał, że ponieważ nic o tym nie słychać, to bezczynność polskiego rządu jest czymś skandalicznym i haniebnym. Zaznaczył, że Konfederacja nie zostawi polskich kierowców.

– Ukraina łamie umowę dotyczącą pustych ciężarówek, które powinny wracać do Polski. Zauważmy, że bez przeszkód na Ukrainę wracają ciężarówki, które przywiozły tutaj zboże. I to jest skandal – podkreślił Braun.

Polscy przewoźnicy domagają się od polskich władz rozwiązania problemu. Zawiązany na spotkaniu Zamojski Komitet Protestacyjny zaapelował oficjalnie do lubelskiego i podkarpackiego urzędu wojewódzkiego. Podkreślają, że muszą mieść mieć możliwość przeprowadzenia przewozów transportowych, bo inaczej będą musieli zamknąć działalność. Dodają, że wówczas jednak polski rynek zostanie zalany firmami ze Wschodu”. Komitet nie wyklucza zorganizowania protestu i zablokowania granicy, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7
    jaro7 :

    Po pierwsze może właśnie o to chodzi by polskie firmy padły a na ich miejsce weszły pupilki polskojęzycznego rządu.Po drugie co mają zrobić sługi narodu ukraińskiego? Pana opierniczyć i na dywanik wezwać? Raczej odwrotnie.Jakiś ukrainiec źle zaparkował auto ,dostał mandat ,cos burknął na temat polskiej policji ,policjant sie wnerwił i mu ostro odpowiedział .Efekt,policant będzie miał poważne konsekwencje.Nieszczęsny nie wiedział że jaśnie pana z ukrainy nie powinien karać mandatem.Jak nie rozgoni się wszystkich tych żałosnych polityków i tych rządzących i tych z pseudoopozycji(poza konfą) to będzie w Polsce tragedia.Do tego pogonić tych pseudodziennikarzy z mediów gownego ścieku.