Prezydent Andrzej Duda zwołał w środę odprawę , m.in. z udziałem MON. Dotyczy ona aktywność Rosji przy granicy z Ukrainą.

O decyzji prezydenta poinformował w środę na Twitterze szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch.

„Prezydent Andrzej Duda zwołał na dziś odprawę z udziałem MON, dowódców wojskowych oraz szefów służb w celu omówienia aktywności rosyjskiej przy granicy z Ukrainą. Siły Zbrojne wraz z sojusznikami stale monitorują zagrożenia za naszą wschodnią granicą” – napisał szef BBN.

Jak na razie, nie podano żadnych szczegółów dotyczących samego spotkania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej informowaliśmy, że we wtorek miała miejsce rozmowa telefoniczna szefa BBN, Pawła Solocha, z sekretarzem ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Ołeksijem Daniłowem. Głównym tematem rozmowy była sytuacja na Ukrainie w kontekście koncentracji rosyjskich sił przy jej granicy. „Prezydent Andrzej Duda będzie zabiegać o spójnie stanowisko całej wspólnoty euroatlantyckiej, a jeśli zajdzie taka potrzeba będziemy popierać zdecydowane działania, które nie dopuszczą do eskalowania kryzysu przez Rosję” – powiedział po rozmowie szef BBN.

Według relacji Solocha, Daniłow przedstawiając ocenę sytuacji związanej z koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy powiedział, że Ukraina nie wyklucza, że ta demonstracja siły przez Rosję „w każdej chwili może się przerodzić w bezpośredni atak, który może mieć na celu między innymi zdobycie dostępu do źródeł wody, której brakuje Krymowi”. Szef BBN zaznaczał, że Ukrainie zależy na poparciu wspólnoty międzynarodowej, zwłaszcza ze NATO i UE, a także poszczególnych państw, w tym Stanów Zjednoczonych i Polski. Zadeklarował, że Polska będzie zabiegać, by sprawa Ukrainy „pozostawał wiodącym tematem na forum NATO (…) w ramach Unii Europejskiej czy chociażby OBWE”.

Twitter / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz