Xi Jinping spotkał się w trakcie odbywającego się w Pekinie Forum Pasa i Szlaku z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Prezydent Xi wskazał, że Rosja i Chiny nałożyły na siebie zobowiązanie do znajdowania politycznych dróg rozwiązania konfliktów w Syrii i na Półwyspie Koreańskim. Dodał, że jego zdaniem oba mocarstwa stanowią kamienie balastowe w pilnowaniu pokoju w regionie i na świecie.

Oba nasze kraje powinny pogłębić współpracę w dziedzinach gospodarki, handlu i energii i innych tradycyjnych polach współdziałania, ale także poszukiwać nowych pól, takich jak innowacje i technologie, aby móc wejść na wyższy poziom naszych pragmatycznych stosunków – powiedział Xi cytowany przez chińską rządową agencję Xinhua.

Tę informację dostarczył portal Kresy.pl.
Wspieraj rzetelne dziennikarstwo.

Zdaniem chińskiego przywódcy oba kraje powinny wzmocnić współpracę strategiczną, wspólnie działać na rzecz trwałego i stabilnego wzrostu światowej gospodarki, dążyć do pokojowych rozwiązań w międzynarodowych i regionalnych „gorących punktach”, a także udoskonalić międzynarodowe systemy zarządzania, aby dodawać „pozytywnej energii” światowemu pokojowi i stabilności.

ZOBACZ TAKŻE: Chiny przedstawiły swoje stanowisko ws. relacji USA-Rosja i sytuacji w Syrii

Z kolei prezydent Rosji, Władimir Putin wskazał, że wzajemna aktywna komunikacja i koordynacja działań obu krajów oraz wzajemne wsparcie przy rozwiązywaniu najważniejszych światowych problemów są ważnymi czynnikami stabilizującymi społeczność międzynarodową.

W Pekinie przebywa też szef Gazpromu Aleksiej Miller, który oświadczył, że koncern chce ustalenie w tym roku warunków eksportu gazu z rosyjskiego Dalekiego Wschodu do Chin. Nowy kontrakt ma uzupełnić obowiązujące już porozumienia na dostawy rosyjskiego gazu.

kresy.pl / interia.pl / thestatesman.com

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz