Prezydent Kaczorowski spoczął w Świątyni Opatrzności Bożej

Na zawsze wrócił do Polski. Pielgrzym i tułacz, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski spoczął w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Prezydent jest jedną z 96 ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem.

Wcześniej w Archikatedrze świętego Jana odbyła się msza żałobna, której przewodniczył metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz. Homilie wygłosił prymas senior kardynał Józef Glemp. W intencji ostatniego prezydenta na uchodźstwie modlił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik oraz biskupi.

Arcybiskup Kazimierz Nycz wspominał Ryszarda Kaczorowskiego jako nauczyciela patriotyzmu. Dziękował prezydentowi Kaczorowskiemu za to, że wybrał w testamencie Warszawę jako miejsce pogrzebu. Skierował też podziękowania dla rodziny za to, że wybrała Świątynię Opatrzności. “To miejsce ma wymiar symboliczny” – wspominał metropolita warszawski.

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wspominał Ryszarda Kaczorowskiego jako “człowieka niezwykłej pogody ducha, z którego promieniowała radość i akceptacja świata”. Podkreslił, że “zachowywał dobry nastrój mimo trudnego losu”. Zdaniem Komorowskiego, Kaczorowski “należał do najszczęśliwszych ludzi w Polsce, doczekał bowiem realizacji marzeń o Polsce wolnej i niepodległej”.

Ryszarda Kaczorowskiego żegnała rodzina, żegnali przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych, kombatanci i harcerze, którzy byli oczkiem w głowie prezydenta. “Był założycielem ZHP poza granicami kraju i symbolem, zawsze pamiętał o wartościach, które przekazujemy kolejnym pokoleniom harcerzy”, mówiła jedna z harcerek.

Minister finansów Jacek Rostowski żegnając prezydenta w Świątyni Opatrzności Bożej powiedział, że był wśród tych, którzy zachowali wierność prawdzie o Katyniu. “Dziś dzięki jego ofierze i ofierze jego 95 towarzyszy podróży cały świat zna już tę prawdę”, podkreślił minister.

Ryszard Kaczorowski spoczął tuż obok byłego ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego, księdza Jana Twardowskiego i księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego. Na płycie marmurowej w krypcie prezydenta widnieje napis: “Proszę przekazać rządowi w Londynie podziękowania za przechowanie suwerenności Rzeczypospolitej”. Słowa te wypowiedział Jan Paweł II w Białymstoku, czyli w rodzinnym mieście prezydenta Kaczorowskiego w 1991 roku.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply