Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że aby zagwarantować dotychczasowe zmiany i reformy, takie jak program 500 plus czy niższy wiek emerytalny, konieczne jest zapisanie ich w konstytucji.

W środę podczas wizyty w Makowie Mazowieckim, prezydent Andrzej Duda zaapelował o udział w referendum ws. konstytucji i głosowanie za zmianami pozwalającymi zabezpieczyć dotychczasowe reformy.

Podczas spotkania z mieszkańcami polski prezydent przekonywał, że zmiany w konstytucji to kwestia budowania siły naszego państwa na przyszłość:

– Chciałbym, żeby było ono coraz mocniejsze, chciałbym, żeby władze wspierały rodzinę, chciałbym, żeby w przyszłości takich prorodzinnych programów, jak „500 plus”, który wspaniale się sprawdził i wspaniale funkcjonuje, było więcej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Ale chciałbym, żeby też te podstawowe prawa, które otrzymują ludzie ostatnio, tak jak prawo do emerytury od 60 roku życia dla kobiet i od 65. dla mężczyzn były wreszcie przywrócone – zaznaczył Duda. Przypomniał, że było to jedno z jego zobowiązań, a zagwarantowanie tego da tylko wpisanie tych kwestii do konstytucji. – Chciałbym, żeby konstytucja to zabezpieczała.

Prezydent Duda podkreślił, że właśnie z dlatego zdecydował się przeprowadzić referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji:

– Żeby te podstawowe elementy w naszej konstytucji zostały zapisane i w ten sposób były zagwarantowane, żeby się ich nie dało łatwo zmienić, tak jak nam podwyższono wiek emerytalny i Trybunał wtedy orzekł, że wszystko jest w porządku.

Jak powiedział prezydent, te kwestie muszą być „twardo zabezpieczone w konstytucji”, żeby nie można było zmienić ich zwykłą większością głosów w Sejmie. Apelował też o udział w referendum i podkreślał, że frekwencja jest niezwykle ważna, podobnie jak oddane w nim głosy.

Ewentualne referendum konsultacyjne w sprawie zmian w konstytucji może odbyć się w dniach 10-11. listopada br. Podczas niedawnego posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju prezydent Andrzej Duda przedstawił propozycje 15 pytań referendalnych. Jedynie jedno z zaproponowanych pytań odnosi się do kwestii tożsamościowych – Andrzej Duda chce, by Polacy odpowiedzieli, czy są „za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości”. Jednocześnie, prezydent zaproponował, by zapytać Polaków o wpisanie do konstytucji członkostwa Polski w UE i NATO.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wczoraj ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski ogłosił na Twitterze, że nie weźmie udziału w referendum konsultacyjnym w sprawie zmian w konstytucji zaproponowanym przez Andrzeja Dudę. Jako powód bojkotu podał niechęć prezydenta do udziału w uroczystościach upamiętniających ukraińskie ludobójstwo na Polakach oraz utrzymywanie przez niego bliskich relacji z gloryfikatorami UPA, odpowiedzialnej za zbrodnie na Polakach.

Gosc.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

   • Avatar
    JeszczePolska :

    @Gaetano
    Dokładnie tak!!Coś mi się wydaje że celem zaoceaniczno pustynnych rozwalaczy, jest rozwalenie i podporządkowanie sobie Europy w całości!!Zatrudniono do tego Sorosa i jego siepaczy.On zorganizował , sfinansował najazd i inwazje uchodźców z BW i Azji!!!Dlatego Orban go wykopał,a on szczeka na Węgry cały czas….Imigrancki zalew osłabił to i zubożył moralnie, finansowo i zdrowotnie kraje zachodnie.To był majstersztyk mafii!!
    Koszmarne koszty utrzymania, choroby, gwałty, morderstwa, zanik poczucia bezpieczeństwa całego zachodu!
    Notabene w Polsce jest mnóstwo imigrantów pełne ulice. Stawka na uchodźcę na zachodzie był większa chyba 400 euro plus wikt i opierunek…. miesięcznie, u nas to. 1400 zł na osobę???

    Do tego zniszczenie gospodarek państw Europy sankcjami i „umowami handlowymi”, otwiera rynek zbytu dla Ussra ela. Plus zastraszanie i napuszczanie krajów na siebie żeby sprzedawać broń!!
    Teraz cła na stal i aluminium.

    Co się dzieje w miastach zachodnich czytamy w necie.
    Wprawdzie UE sama jest sobie winna, bo kraje Wschodniej Europy traktowała jak ubogiego krewnego unosząc się pychą i denując niemiłosiernie!
    Na sankcjach straciła Europa w tym Polska, USA NIE!!!
    http://www.rp.pl/Gospodarka/307069863-Ile-swiat-stracil-na-sankcjach-wobec-Rosji.html

 1. Avatar
  zefir :

  Sorry PAD,ma sympatia się skończyła,gdy Twą obłudę odkryła.Nie masz chłopie czucia o co w tej polskiej sprawie chodzi.Cała konstytucja USA ma raptem 7 art,a tu 15 pytań Pada,gdzież ta konstytucyjna proporcja-taka pierwsza refleksja mnie nachodzi.PiS w Sejmie RP nie posiada konstytucyjnej większości,więc po co ta referendalna szopka?-to kolejna ma refleksja.Prawdziwie poważnym problemem Polski są bezczelni Żydzi i imperialni ukraińscy zbrodniczy banderowcy,którzy morderców z OUN-UPA naśladują w majestacie banderowskiego,antyludzkiego,antypolskiego prawa.-to też niezależna refleksja.

 2. Avatar
  JeszczePolska :

  Popieram apel księdza Tadeusza Isakowicza Zaleskiego w całej rozciągłości!
  Jak Kuba Bogu….
  Należy się tylko zastanowić czy brak osoby na referendum, nie poskutkuje oddania za nią głosu!Czy nie lepiej iść i swoim kolorowym pisakiem skreślić całą stronę???
  Ja proponuję wpisać jeszcze jeden punkt!
  „PRZESTRZEGANIE/ pod groźbą aresztu za łamanie/ art.54 Konstytucji RP!!