Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności rozporządzenia resortu edukacji w sprawie zmian nauczania religii w szkołach.
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, w odpowiedzi na petycje Prezydium Konferencji Episkopatu Polski oraz kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, które zostało złożone w czwartek 22 sierpnia, wystąpił z wnioskiem o zbadanie konstytucyjności rozporządzenia minister Barbary Nowak z 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
Prezes we wniosku zarzucił całości zaskarżonego rozporządzenia niezgodność z art. 25 ust. 3 Konstytucji RP oraz z art. 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty w zw. z art. 92 ust. 1 w zw. z art. 2 i art. 7 Konstytucji RP. Ponadto zarzucił również niezgodność § 1 pkt 2 w zw. z § 2 zaskarżonego rozporządzenia w zakresie, w jakim tworzy podstawy do organizowania nauki religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych obejmujących dzieci z różnych poziomów nauczania, z: art. 53 ust. 3 w zw. z art. 48 ust. 1 Konstytucji RP w zw. z art. 1 pkt 1 i 5 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 r. poz. 737) oraz niezgodność z art. 12 ust. 1 w zw. z ust. 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską podpisanego w Warszawie 28 lipca 1993 r. w zw. z art. 91 ust. 1 i ust. 2 Konstytucji RP, jak również niezgodność z art. 9 Konstytucji RP. Ponadto, tym samym przepisom rozporządzenia zarzucono niezgodność z art. 2 oraz z art. 24 w związku z art. 65 ust. 5 Konstytucji RP.
Wnioskowi o kontrolę konstytucyjności zaskarżonego rozporządzenia towarzyszy wniosek o zabezpieczenie polegające na zawieszeniu stosowania zaskarżonych przepisów.
Czytaj: Nowa minister edukacji zapowiada renegocjację konkordatu
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji z lipca 2024 roku od 1 września br. uczniowie klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci, mają uczęszczać na zajęcia razem z klasą, w której na religię zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów. Łączenie grup może odbywać się w obrębie klas I-III, a także IV-VI oraz VII-VIII. Decyzja zależy od dyrektora szkoły. Ponadto, od nowego roku szkolnego ocena z religii nie będzie wliczać się do średniej i najpewniej nie będzie jej też na świadectwie, a same zajęcia powinny odbywać się rano przed lekcjami lub po południu, po ich zakończeniu. W 2025 roku liczba lekcji religii zostanie też zredukowana do jednej w tygodniu.
Przypomnijmy, w zeszłym tygodniu miał miejsce protest przeciwko decyzji minister edukacji Barbary Nowackiej o ograniczeniu lekcji religii w szkołach. Organizatorem demonstracji było Stowarzyszenia Katechetów Świeckich (SKŚ).
Protest odbył się pod hasłami „Nauka i religia” oraz „Stop dyskryminacji wierzących”. Wzięło w nim udział kilkuset świeckich katechetów. Uczestnicy trzymali transparenty z hasłami protestu, a także innymi, jak np. cytatem z Romana Dmowskiego „Religia w życiu narodu jest najważniejszym dobrem”. Skanowano: „Równe prawa dla religii” oraz „stop dyskryminacji, stop segregacji”. Sam protest rozpoczął kilkunastominutowy happening, w którym nauczyciele religii występowali w białych maskach.
Wcześniej Stowarzyszenie Katechetów Świeckich wystosowało list otwarty do Prezydenta RP w sprawie lekcji religii w szkole. Organizacja poprosiła w piśmie Andrzeja Dudę, żeby zaskarżył nowelizację Ministerstwa Edukacji do Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ zmiany w organizacji lekcji religii są niezgodne z konstytucją i mogą doprowadzić do obniżenia walorów edukacyjnych lekcji.
Czytaj: PSL chce wychowania patriotycznego w szkołach. Nowacka: nie zgodzę się
sn.pl/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!