Prezes IPN Jarosław Szarek w ostrych słowach skrytykował ukraińską politykę historyczną.

Jarosław Szarek był pytany w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” o słowa byłego prezydenta Ukrainy Wiktory Juszczenki, w którym zrównuje on UPA z Armią Krajową. „Stosunki polsko-ukraińskie to kwestie polityczne i jako takie pozostawiam je politykom. Z kolei Instytut Pamięci Narodowej musiał stanąć w obronie dobrego imienia Armii Krajowej i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Bez względu na to, kto te słowa wypowiedział. Zareagowalibyśmy również wtedy, gdyby takiego zwrotu użył były lub urzędujący prezydent jakiegokolwiek innego państwa. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. A podkreślę to raz jeszcze: porównywanie UPA do Armii Krajowej jest całkowicie ahistoryczne, całkowicie nieuprawnione i kłamliwe. Niestety Ukraina w ten sposób chce realizować swoją politykę historyczną” – powiedział Szarek.

Szarek zwrócił uwagę, że nie tak dawno Ukraińcy odsłonili pomnik na przełęczy Wereckiej, na którym widnieje napis: „Bohaterom Ukrainy Karpackiej rozstrzelanym przez polskich i węgierskich okupantów w marcu 1939 roku”.”Czczone wydarzenie nigdy nie miało miejsca! To nie ma potwierdzenia w faktach. To jest budowanie fałszywego obrazu. Instytut Pamięci Narodowej będzie w tych sprawach stanowczo reagował” – zapowiedział Szarek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pytany, czy słowa Wiktora Juszczenki to celowa prowokacja Szarek zaznaczył, że ta wypowiedź zbiegła się z wizytą w Kijowie wicepremiera Piotra Glińskiego, który tymi sprawami się zajmuje. „I gdy on udaje się na Ukrainę szukać porozumienia w relacjach polsko-ukraińskich, to były prezydent naszych wschodnich sąsiadów, kawaler Orderu Orła Białego wypowiada takie słowa” – podkreślił Szarek.

Dopytywany, co dalej z polskimi pracami ekshumacyjnymi na Ukrainie Szarek oświadczył: „Na dzień dzisiejszy wyczerpaliśmy wszystkie możliwości, które mogłyby nam umożliwić prowadzenie poszukiwań naszych przodków w tym kraju. W tej materii ukraińska polityka jest stanowcza i zdecydowana. Z kolei nasza współpraca na polu archiwalnym i naukowym przebiega bez zarzutu. Ukraińcy w pełni z nami współpracują”.

Szarek zapowiedział, że w przypadku ekshumacji związanych z ludobójstwem wołyńskim, jako prezes IPN nie zrezygnuje z tego, „aby na miejscu kaźni naszych rodaków i na grobach, w których spoczywają ich szczątki, stanął krzyż z informacją, kto tu jest pochowany.

Kresy.pl / PAP / Nasz Dziennik
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. ProPatria
  ProPatria :

  Dziwne, ipn od lat milczący na temat zbrodni upaińskich, publikujący książki o tzw. „upaińskiej partyzantce” czy też „upaińskim ruchu oporu” raptem głośno i przy udziale wielu swoich członków krytykuje banderowską dzicz, która wykorzystuje każdą okazję do poniżania strony polskojęzycznej.. Działania te są dla mnie co najmniej podejrzane.. Oczywiście są to tylko puste słowa, za którymi nie pójdą ŻADNE konkretne działania w celu pokazania butnemu rezunowi jego miejsca. Cokolwiek by teraz nie zrobili to dla mnie ipn, pis, po, nowoczesna są instytucjami/partiami zdradzieckimi, celowo działającymi na szkodę Narodu i państwa polskiego. Podczas wyborów za swoją działalność zapłacą…

 2. Avatar
  franciszekk :

  Oni reprezentują inną podstępną cywilizację: tzw. „sprytu”, oszukania ,brutalności aż po okrutną i bezlitosną zbrodnię włącznie.
  Po co z takimi się „bratać” czy układać? Byłoby to naiwne i niebezpieczne!
  Nie jestem zwolennikiem bezmyślnego układania głowy na pniu pod topór!
  Mamy przyjaznych od wieków Madziarów, cywilizowanych Czechów, Słowaków
  W moim przekonaniu Ukraińcy są o wiele bardziej niebezpieczni dla Polaków niż Rosjanie!

 3. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Lata zaniedbań Polskich władz, tolerowania ukraińskiej wersji banderowskiego nazizmu. To następne pokolenie ukraińców wychowanych w glorii Hitlera, ludobójców, zbrodniarzy ukraińskich UPA. ćTrudno będzie obecnie z tym żyć nam Polakom. Bez zdecydowanych kroków, samą gadaniną niczego nie zmienimy. Ostre zdecydowane ruchy wobec banderowskiej ukrainy, choć po ich części społeczeństwa da do myślenia, że UPA to zbrodniarze, pospolici mordercy dzieci, pedofile. 1. Wprowadzić politykę , która nie daje niczego bez adekwatnych, równoważnych ruchów ukraińców. 2. W razie zaostrzenia konfliktu wprowadzić limity imigrantów ukraińskich. 3. Gdy i to nie pomoże, zamknąć granice, zerwać wszelakie kontakty. 4. Sprawy ludobójstwa na Polakach oddać pod egidę ONZ. Niech świat się dowie, że nie ma dzielenia gorszych nazistów Niemieckich, czy lepszych nazistów ukraińskch.

 4. Avatar
  Gaetano :

  A pan zaprzaniec szarek, taki przyjaciel upainy, jak sami się określili w uchwale o powstaniu „forum polsko-upaińskiego” już nie chce się przyjaźnić z rezunami? To czcze gadanie, banialuki. Nic się nie zmieni, niech nikt się nie łudzi. To zwykły buc i niedouk; jak można być szefem ipn-u i zarazem przyjacielem ukrów? Tylko garstka ludzi w ipn zdaje sobie sprawę z sytuacji.

 5. Avatar
  sternik1 :

  To również jeden z tych „centrowych” ścierwojadów uczestniczący w haniebnej antypolskiej polityce z bandytami bez ziemi (bo ta od zarania była POLSKA). Z takimi ludźmi i jemu podobnymi szubrawcami nigdy nic dobrego nie będzie wynikało dla Najjaśniejszej. A powód tego jest równie banalny ,co tragiczny : to tylko polskojęzyczne kukły, bez ŻADNEJ idei stworzenia (odnowienia) prawdziwej ,wielkiej, chrześcijańskiej Polski. Sztuczny rząd (o ironio, najlepszy od ćwierćwiecza po tzw. transformacji!) nie może i nie będzie RZECZYWIŚCIE reprezentował interesów polskich na wschodzie ponieważ na jego szczytach nie ma Polaków! Czas najwyższy zmienić czarną kartę naszego pięknego kraju i powołać Prawdziwy Polski Rząd!