W sobotę w Krakowie premierzy Polski i Ukrainy podpisali memorandum o zacieśnianiu współpracy w zakresie kolejowym.

Jak czytamy na stronie kancelarii premiera, w sobotę w Krakowie podpisano memorandum między Polską i Ukrainą o zacieśnianiu współpracy w zakresie kolejowym.

Szef polskiego rządu spotkał się w Krakowie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Politycy omówili aktualną sytuację wojenną w Ukrainie, scenariusze jej dalszego rozwoju, a także kwestie odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o aktualnych i planowanych działaniach podejmowanych przez Polskę i Unię Europejską na rzecz wsparcia Ukrainy wobec inwazji Rosji i jej skutków.

Na zakończenie wizyty premierzy podpisali memorandum między Polską i Ukrainą o zacieśnianiu współpracy w sektorze kolejowym.

“Inicjatywa ta odpowiada na ukraińskie potrzeby w zakresie transportu towarowego w sytuacji zablokowania portów przez rosyjskiego agresora. Będzie ona także instrumentem wspierania korzystnego dla obu stron rozwoju gospodarczego obu krajów” – czytamy w komunikacie prasowym.

“W ten sposób znacząco zwiększymy wielkość ukraińskiego eksportu na rynki państw Unii Europejskiej i światowe przez Europę” – ocenił premier Ukrainy.

“Ukraina to jeden z głównych eksporterów zboża. Aby to zboże mogło być eksportowane, trzeba mieć środki transportu. Właśnie dlatego, aby zboże mogło być eksportowane na cały świat, na Bliski Wschód, podpisaliśmy dzisiaj memorandum o współpracy. Można powiedzieć generalnie o współpracy przy eksporcie i imporcie, eksporcie towarów ukraińskich do wszystkich innych krajów” – poinformował Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, że w czasie sobotniej konferencji prasowej szef rządu został zapytany, jakie znaczenie ma ustawa o obronie ojczyzny dla obronności Polski. “Ta ustawa tworzy nowe perspektywy finansowe, ale także operacyjne, administracyjne, organizacyjne pod kątem tworzenia jeszcze liczniejszej armii; jeszcze liczniejszego, silniejszego Wojska Polskiego” – mówił.

Morawiecki nawiązał do sytuacji na Ukrainie. Wskazał, że pokazuje ona jak ważny jest duch walki i morale żołnierzy, a także morale narodu, aby “słabszy kraj stawił czoła supermocarstwu”. “To, co dzieje się na Ukrainie na pewno dzieje się inaczej niż wielu sobie wyobrażało jeszcze dwa miesiące temu. 24 lutego rozpoczęła się wojna przeciwko Ukrainie, która miała się zakończyć w 3-4 dni. Trwa już 2 miesiące i Ukraina broni się niezwykle mężnie” – dodał.

Podkreślił, że Polska przekazała Ukrainie pomoc wojskową, którą – według wartości odtworzeniowej – można liczyć nawet na ok. 7 mld zł.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply