Zdaniem litewskiego premiera Sauliusa Skvernelisa, Litwa powinna nawiązać stosunki dyplomatyczne z Rosją, gdyż prowadzona dotąd polityka izolacji nie jest korzystna.

W wywiadzie dla prywatnej litewskiej telewizji LNK, litewski premier Saulius Skvernelis powiedział, że Litwa w tym roku powinna nawiązać kontakty z przedstawicielami władz Rosji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Jesteśmy unikalnym krajem w Unii Europejskiej, który nie ma żadnych, powtarzam, absolutnie żadnych kontaktów z tym państwem – powiedział polityk. – Tymczasem inne sąsiednie kraje prowadzą z Rosją aktywną politykę gospodarczą.

Skvernelis powiedział, że do odnowienia relacji z Rosją należy podchodzić pragmatycznie. Jednocześnie, nie rezygnując z dotychczasowego stanowiska względem Ukrainy:

– Powinniśmy podejść do tego pragmatycznie, utrzymać swoje dotychczasowe strategicznie granice, z których nie możemy zrezygnować, w szczególności jeżeli chodzi o sytuację na Ukrainie, mińskie porozumienia, ochronę praw człowieka i poszanowanie praw międzynarodowych. Kontakty z państwem sąsiednim muszą być natomiast utrzymywane, a bieżący rok sprzyja ku temu.

Wywiad szefa litewskiego rządu zostanie wyemitowany w najbliższą niedzielę.

Litwa nie zorganizowała żadnego spotkania z przedstawicielami władz Rosji od czasu, gdy ta dokonała aneksji Krymu. Państwa sąsiednie, Estonia i Łotwa, podtrzymują stosunki z Rosją na szczeblu ministerialnym. Media na Litwie zwracają też uwagę, że duże państwa Europy Zachodniej, jak Niemcy i Francja, współpracują z Rosją.

W połowie grudnia 2017 roku prezydent Dalia Grybauskaite w wywiadzie dla portalu 15min.lt powiedziała, że Litwa mogłaby zmienić swój stosunek do Moskwy, gdyby ta zrezygnowała z okupowanych terytoriów na wschodzie Ukrainy oraz z prowadzenia agresywnej polityki w stosunku do Europy Wschodniej. Podkreśliła zarazem, że w związku ze zmianami geopolitycznymi, Litwa powinna zmieniać pozycję względem Rosji, jednocześnie nie rezygnując ze swojego stanowiska.

Rosyjski MSZ odniósł się wówczas do tej wypowiedzi. Rzeczniczka resortu, Maria Zacharowa powiedziała, że postanowienia Litwy w sprawie poprawy stosunków z Rosją, Moskwa oceni nie według słów, a czynów. Dodała, że Moskwa oczekuje od litewskiej prezydent okazania spolegliwości, o której wspomniała w wywiadzie.

Przeczytaj: Litwa buduje płot na granicy z Rosją

Zw.lt / PAP / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz