Nacjonaliści zablokowali pokrywanie Łuku Przyjaźni Narodów kolorami tęczy. Teraz pomnik ma być pokrywany motywami ludowej wyszywanki.

Łuk Przyjaźni Narodów, który miał być z okazji finału konkursu piosenki Eurowizji w całości pokryty barwami tęczy, będzie miał fragment przyozdobiony motywami tradycyjnej ukraińskiej wyszywanki. – poinformowała służba prasowa państwowej administracji Kijowa.Pod koniec kwietnia br. aktywiści nacjonalistycznego Prawego Sektora zablokowali pokrywanie Łuku kolorowym papierem w barwach tęczy. Rzecznik Prawego Sektora Artem Skoropadski uznał pokolorowanie Łuku za ukrytą propagandę LGBT, przez którą władze Kijowa chcą się przypodobać Europie. Nacjonaliści zażądali pokrycia pomnika tradycyjnymi ukraińskimi motywami ludowymi.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Znaleźliśmy kompromis. Na tej części, która pozostaje nieukończona, umieścimy fragment ukraińskiego ornamentu. Żadnych konfliktów nie będzie. – powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko.

Pomnik „Łuk Przyjaźni Narodów” powstał w 1982 roku. Symbolizuje „zjednoczenie Ukrainy z Rosją” dokonane podczas ugody perejasławskiej w 1654 r.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina nie chce wpuścić na Eurowizję rosyjskiej piosenkarki

Kresy.pl / zaxid.net

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz