Biskup Eutychiusz skrytykował prezydenta Władimira Putina za jego niedawne porównanie zabalsamowanego ciała Włodzimierza Lenina do relikwi świętych prawosławnych.

W filmie dokumentalnym „Wałaam”, wyemitowanym niedawno przez rosyjską telewizję, Putin powiedział, że ciało Włodzimierza Lenina spoczywające w mauzoleum można porównać do relikwii świętych. „Lenin został umieszczony w mauzoleum – czym różni się to od relikwii świętych dla prawosławnych, dla chrześcijan? Mówią mi: 'Nie, w chrześcijańskim świecie nie ma takiej tradycji’. Jak to nie? Pojedźcie na Górę Athos” – powiedział Putin.

Cytat ten biskup Eutychiusz skomentował na swoim profilu na portalu społecznościowym VKontakt fragmentem Ewangelii według św. Mateusza: „Jeżeli więc twoje światło okaże się ciemnością, to jest to ciemność nieprzenikniona”. I dodał: „I ja pójdę, wbrew Chrystusowi, głosować na ciemność czy też poradzę komukolwiek, by to zrobił? – Nie, nie i nie!”.

W tym samym wpisie, stwierdził, że „Całkiem niedawno wyraziłem publiczne ubolewanie z racji tego, że pojawiła się przeszkoda w mojej chęci, by głosować na Putina”. Według rosyjskiej „Nowaja Gazieta”, wpis biskupa można zintepretować jako brak poparcia dl Putina.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pomnik Lenina w Petersburgu oblany czerwoną farbą [+FOTO]

„Biskup Eutychiusz w latach 90. przyłączył się do pojawiających się w Rosji struktur Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej poza granicami kraju i został wyświęcony na biskupa iszymskiego i sybirskiego. Następnie odegrał dużą rolę w zainicjowanym przez Putina połączeniu struktur „zagranicznej” Cerkwi z Patriarchatem Moskiewskim. Został mianowany wikariuszem eparchii moskiewskiej z tytułem biskupa domodiedowskiego; z tej ostatniej funkcji odszedł w stan spoczynku w 2012 roku” – informuje Onet.pl.

Kresy.pl / Onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz