Szef komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk poinformował, że obecna ustawa o repatriacji wymaga rozwiązania istotnych problemów.

Dzisiaj senacka komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą wysłuchała informacji pełnomocnika rządu, na temat realizacji znowelizowanej ustawy o repatriacji. W ustawie, która obowiązuje od 1 maja napotkano na pewne istotne problemy. Chciałem poinformować, że będzie inicjatywa poselska, żeby w miarę sprawnie przeprowadzić w Sejmie nowelizację jej zapisów – stwierdził szef komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.Kowalczyk zapowiedział, że zmieniony zostanie m.in zapis regulujący pomoc mieszkaniową dla repatriantów. Problemem jest to, że ta pomoc mieszkaniowa, która została określona jako pomoc w wysokości 25 tys. na jednego repatrianta jest pomocą adekwatną, ale dla liczniejszych rodzin. Natomiast jest problem z rodzinami mniej licznymi. (…) W tej nowelizacji proponujemy m.in, aby pomoc finansową zweryfikować – tłumaczył pełnomocnik rządu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wicemarszałek Senatu: nowa ustawa o repatriacji spowoduje powrót tych, którzy zostali wywiezieni w trakcie wojny

Henryk Kowalczyk dodał, że z powodu dużego zainteresowania powrotami do Polski może pojawić się problem bariery konsularnej, jeżeli chodzi o wydajność konsulatów. Zaznaczył, że rząd chce doprowadzić do zwiększenia obsady kadrową polskich placówek, zwłaszcza w Kazachstanie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kolejna rzecz jest ściśle prawna. Wizy repatriacyjne, które są złożone, musza być składane powtórnie. Mam nadzieję, że teraz będzie to tak dopracowane pod względem prawnym, by te wnioski nie były powtórnie składane – powiedział.

Henryk Kowalczyk oświadczył również, że adaptacja pierwszej grupy Polaków ze Wschodu przebiega w miarę sprawnie, pod względem przyznawania pomocy mieszkaniowej czy znalezieniu zatrudnienia. Dodał również, że rezerwa budżetowa założona na ten cel na 2018 rok jest dwukrotnie większa niż na 2017. Podkreślił, że ma zapewnienie od wicepremiera Mateusza Morawieckiego, że środki te mogą zostać zwiększone, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Dodał jednak, że wymiernych efektów funkcjonowania ustawy repatriacyjnej można się spodziewać w roku 2018 i 2019.

Rządowa nowelizacja ustawy o repatriacji została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w kwietniu 2017 roku. Dzięki niej wprowadzono nowe formy pomocy finansowej dla repatriantów, a także ułatwia powrót i możliwość przyjazdu do Polski osób polskiego pochodzenia.

Ustawa dotyczy Polaków zesłanych lub deportowanych przez władze ZSRR do: Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu lub azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, a także potomków tych osób.

Kresy.pl / radiomaryja.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz