Jak wynika z nowego badania, niechęć do ukraińskich uchodźców na Słowacji jest najwyższa w UE, ponieważ 44% Słowaków uważa, że Ukraińcy pogarszają sytuację w kraju – przekazał portal Euractiv.

Jak poinformował portal Euractiv, niechęć do ukraińskich uchodźców na Słowacji jest najwyższa w UE, ponieważ 44% Słowaków uważa, że Ukraińcy pogarszają sytuację w kraju.

„Słowacja zdecydowanie nie należy do krajów, które byłyby szczególnie otwarte na różnorodność” — powiedział o badaniu socjolog Michal Vašečka, dyrektor Bratislava Policy Institute (BPI). „Te liczby są tym bardziej zaskakujące, że Ukraińcy również wypadli dość słabo w porównaniu z innymi wymienionymi grupami” – dodał.

Nie jest jasne, czy niechęć wynika z bezpośrednich doświadczeń Słowaków z Ukraińcami, czy też z obrazów „ukraińskiej mafii, skorumpowanego państwa”, które przez ostatnie 30 lat wpływały na postrzeganie Ukraińców. „W ten sposób do dziś informuje o nich część elity politycznej. I to z większym powodzeniem, niż byśmy tego oczekiwali” – ocenia socjolog.

Badanie wskazuje również, że 56,6% ankietowanych uważa, że ukraińscy uchodźcy osłabiają słowacką gospodarkę. 42% respondentów stwierdziło, że obcokrajowcy (bez podziału na narodowości) zakłócają słowacką kulturę.

Przypomnijmy, coraz więcej Polaków jest zdania, że pomoc w postaci świadczeń udzielanych przez państwo jest lepsza dla uchodźców z Ukrainy, niż dla nich samych. Uważa tak aż 60,4 proc. respondentów – wynika z sondażu Zespołu Badawczego Openfield. W październikowej edycji badania uważało tak 55,7 proc. Polaków.

Zmalała też liczba respondentów, którzy chcą, aby po zakończeniu wojny uchodźcy z Ukrainy mieli możliwość pozostania w Polsce na stałe. Aktualnie uważa tak 40,5 proc. badanych (wcześniej 41,7 proc.). Jako powody do obaw wskazano: pierwszeństwo do usług i placówek publicznych (56 proc.), wzrost cen wynajmu mieszkań (49,3 proc.) i zmniejszenie liczby ofert pracy (47,6 proc.).

Badania prowadzone przed wybuchem wojny sugerowały, że co trzeci Polak nie miał styczności z osobą z Ukrainy. Dziś ten kontakt ma prawie każdy (tylko 6,4 proc. badanych nie ma kontaktu z Ukraińcami).

Zespół Badawczy Openfield przeprowadził pierwszy sondaż w dniu agresji Rosji na Ukrainę – 24 lutego 2022 roku. Chodziło o określenie postaw Polaków wobec spodziewanej fali uchodźców. Do tej pory przeprowadzono pięć edycji badań. Omawiana, piąta edycja, została przeprowadzona 14 lutego 2023 roku wśród 1677 respondentów na panelu badawczym Manulo.

Kresy.pl/Euractiv

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply