Pożar gazociągu Amber Grid na Litwie

Na północy Litwy doszło do eksplozji i pożaru gazociągu Amber Grid, który służy do przesyłu gazu na Łotwę.

Do wycieku i eksplozji gazociągu Amber Grid doszło w piątek po południu w pobliżu Poswola (lit. Pasvalys), miasta na północy Republiki Litewskiej, ale z dala od zabudowań mieszkalnych. Rurociąg dostarcza gaz w północnej części Litwy i służy do przesyłu gazu na Łotwę. Ogień ugaszono po czterech godzinach. Nikt nie został ranny. Służby były jednak przygotowane na ewakuację mieszkańców pobliskiej wsi.

Według litewskich mediów, płomienie były widoczne z odległości 17 kilometrów. Na filmach z miejsca zdarzenia widać wysokie płomienie. Świadkowie twierdzą, że sięgały około 50 metrów.

Jak poinformował Amber Grid, system przesyłu gazu w miejscu incydentu składa się z dwóch równolegle biegnących gazociągów. Wstępnie ustalono, że w jednym z nich doszło do wybuchu, natomiast drugi rurociąg nie został uszkodzony. Przesył gazu pierwszą nitką został natychmiast wstrzymany.

„Ubolewamy z powodu tego incydentu w systemie gazociągów. Od razu przystąpiliśmy do wyjaśniania okoliczności zdarzenia i zapewnienia dostaw gazu odbiorcom” – powiadomił Nemunas Biknius, dyrektor generalny operatora systemu przesyłowego gazu Amber Grid, cytowany przez l24.lt.

O sytuacji niezwłocznie poinformowaliśmy przedstawicieli litewskiego rządu, Operatora Dystrybucji Energii (ESO) oraz służby miasta Poswole. Władze lokalne zaapelowały do mieszkańców o zachowanie spokoju.

Jeszcze w piątek wieczorem, po ugaszeniu pożaru, przywrócono dostawy gazu na Łotwę. Prezes operatora systemu przesyłowego gazu Amber Grid Nemunas Bikniaus uważa, że uszkodzony w wyniku eksplozji odcinek gazociągu ma zostać naprawiony w ciągu kilku dni.

Łotewski minister ds. klimatu i energii Raimonds Cudars poinformował, że „nie ma problemów z dostawami gazu ziemnego na Łotwę”. Podkreślił jednak, że wybuch gazociągu jest niezwykle ważną kwestią dla jego kraju, ponieważ to główny rurociąg transportujący gaz ziemny z Kłajpedy na Łotwę.

Cudars dodał, że oczekuje od strony litewskiej dokładnych informacji o przyczynach wypadku. Powiedział też, że według wstępnych szacunków usunięcie awarii zajmie kilka tygodni, czyli znacznie dłużej, niż twierdził Bikniaus. Zaznaczył również, że według wstępnych informacji z Litwy eksplozja była efektem awarii technicznej.

Operator sieci rurociągów przekazał, że na ten moment nie można mówić o celowym doprowadzeniu do wybuchu, ale dochodzenie obejmie wszystkie możliwości.

Czytaj także: Eksplozja i pożar gazociągu w Rosji [+VIDEO]

L24.lt / Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz