Czy ukraińskojęzyczny tygodnik „Nasze słowo”, szerzący na swoich łamach historyczny fałsz i wrogą polskiemu państwu propagandę, będzie dotowany przez Państwo Polskie w 2017 roku? – pytają posłowie Kukiz’15.

Posłowie Kukiz’15, Tomasz Rzymkowski, Bartosz Józwiak i Wojciech Bakun skierowali do ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz do ministra spraw wewnętrznych i administracji interpelacjęws. szerzenia historycznego fałszu i antypolskiej propagandy, na przykładzie tygodnika Związku Ukraińców w Polsce „Nasze słowo”, wydawanego za pieniądze polskich podatników.

Posłowie przypominają w piśmie do ministrów, że na łamach wydawanego w języku ukraińskim „Naszego Słowa” w listopadzie tego roku ukazał się artykuł Myrosława Łewyćkyja „Prowokacyjne wydanie”. Wcześniej informowaliśmy, że Łewyćkyj relacjonuje w nim promocję książki – pamiętników grekokatolickiego biskupa Grzegorza Chomyszyna, męczennika i błogosławionego Kościoła powszechnego, a także ukraińskiego patrioty, znanego z mocnej krytyki ukraińskiego nacjonalizmu. Artykuł krytycznie podchodzi zarówno do osoby bł. bpa Chomyszyna, jak i jego działań. Sam autor napisał, że to Józef Piłsudski, a nie Stepan Bandera, odpowiada kryteriom „międzynarodowego terrorysty”.

– Ukraina nie wymaga od Polaków, by wyrzucili jego [Piłsudskiego] nazwisko z historii, nie wymaga zburzenia jego pomników. Jednak domaga się, by Polacy przestali wtrącać się w to, kogo Ukraińcy uważają za swoich bohaterów– podkreśla Łewyćkyj. Sugeruje również wyraźnie, że wydanie wspomnień bł. bp. Chomyszynato element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję, a celem tych działań miałoby być zdyskredytowanie osoby metropolity grekokatolickiego Andrzeja Szeptyckiego w kontekście jego procesu beatyfikacyjnego. Określa również uchwały wołyńskiej, ws. ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, mianem „haniebnych”.

PRZECZYTAJ: Gazeta Ukraińców w Polsce: to Piłsudski jest terrorystą, a nie Bandera

– Tekst jest przesycony ukraińskim nacjonalizmem i pogardą dla Polaków zaangażowanych w promocję wspomnianej publikacji polskiego hierarchy– piszą posłowie Kukiz’15. Zwracają uwagę, że na jego łamach zaatakowano także polskich badaczy. Prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum Ucrainicum KUL został opisany przez Łewyćkyja jako „niby pochodzący z Lublina z Katolickiego Uniwersytetu (KUL)” i że ma styl „putinowskiego propagandzisty”.

– Według autora artykułu polski patriotyzm to „nacjonalizm”, uchwała Sejmu i Senatu RP z 22 lipca upamiętniająca wołyńskie ludobójstwo jest „haniebna”, a Józef Piłsudski spełnia „wszystkie kryteria terrorysty międzynarodowego”, który podpisał „układ o przyjaźni z Hitlerem” i był gorszy od Stepana Bandery– podkreślają posłowie, kierując w związku z tym następujące pytania do rządu:

1. Jakie jest stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat tez postawionych w artykule Myrosława Łewyćkyja „Prowokacyjne wydanie”?

2. Czy ukraińskojęzyczny tygodnik „Nasze słowo”, szerzący za pomocą opisanego wcześniej artykułu historyczny fałsz i wrogą polskiemu państwu propagandę, będzie dotowany przez Państwo Polskie w 2017 roku?

„To rzecz absolutnie skandaliczna”

W rozmowie z Kresami.pl dr Andrzej Zapałowski zwracał uwagę, że „Nasze Słowo” od lat wspiera heroizację UPA. – Tam ukazuje się wiele artykułów na ten temat. Ponadto, „Nasze Słowo” jest tak naprawdę związane z „galicyjskimi Ukraińcami”, reprezentującymi nie całą społeczność ukraińską, tylko zachodnioukraińską. To środowisko jest zasadniczo opanowane przez spadkobierców ideowych OUN i UPA– mówi dr Zapałowski.

– Ten artykuł, który ukazał się za pieniądze polskiego rządu, wprost obraża jednego z bohaterów państwa polskiego. Nazwanie Józefa Piłsudskiego większym terrorystą niż Bandera oznacza, że Piłsudski byłby jeszcze większym patronem jakiegoś ludobójstwa, którego Polacy rzekomo, nie wiadomo na kim, mieliby dokonać. Bandera był odpowiedzialny za praktycznie całą politykę terroru w okresie międzywojennym w Polsce, a później za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, jako patron ideowy tego ruchu, z którym się identyfikował. Nigdy, do końca swoich dni nie potępił tego, co zrobili jego podopieczni. Dla mnie to rzecz absolutnie skandaliczna– podkreśla.

Ekspert zwraca też uwagę na inne zagadnienie:

– Ten artykuł pokazuje jeszcze jedno: na bardzo niskim poziomie recenzuje książkę bł. bp. Grzegorza Chomyszyna, który jest jednym z kilku hierarchów Kościoła Grekokatolickiego, którzy w tamtym czasie jednoznacznie opowiadali się przeciwko nacjonalizmowi.

Czytaj również: Kolejny atak „Naszego Słowa” na ks. Isakowicza-Zaleskiego

Kresy.pl / sejm.gov.pl

20 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. azar
  azar :

  Posłowie Kukiz’15, dobra robota ale te pytania proszę kierować do głównego decydenta Jarosłąwa Kaczyńskiego a nie do jakiś tam mało ważnych ministrów sterowanych niczym kukiełki. Do tego człowieka muszą docierać wszystkie te banderowskie antypolskie wiadomości.

 2. jaro7
  jaro7 :

  Pytać możecie,ale albo nie dostaniecie żadnej odpowiedzi albo głupia od głupich ministrów.Na nic bym nie liczył.Pis wspiera banderoland,i zapewne wie o czym pisza w tym banderowskim szmatławcu,ale im to nie przeszkadza,przeciez to „wielcy patrioci’ .Nawet 150!!! rodaków ściągnęli(wcześniej 1 milion upaińców) Ordery im się należą a nie „bezsensowne”zapytania o ich przyjaciół.

 3. costner
  costner :

  Wczoraj w niemieckiej gazecie kukiz szczuł przeciwko rządowi, a dziś szczują rząd przeciwko ukraincom. Typowy niemiecki wyrobnik. Dziel i rządź. Przynajmniej by wpadli na jakiś nowy pomysł, to może by się ktoś na to nabrał. Niestety lewactwo obniża poziom nauczania i widzimy te same zdarte płyty.

  • kojoto
   kojoto :

   Costner… najwyraźniej przeoczyłeś fakt, że ukraińskie media w Polsce, ale i na ukrainie naprawdę uprawiają antypolską propagandę. Poczytaj trochę na ten temat na Kresach.pl, aż trudno uwierzyć, że mogłeś tego nie zauważyć. Zwracanie uwagi przez posłów Kukiz15 na realne zagrożenie ze strony ukraińców w Polsce nazywasz szczuciem?

 4. mop
  mop :

  Ukraina – Sadystyczna zbrodnia rezunów z batalionu ” Azow „ wziętego do niewoli ochotnika sił powstańczych przybito do krzyża, który następnie podpalono (film bardzo drastyczny +21) ===== http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukraina-sadystyczna-zbrodnia-rezunow-z-batalionu-azow-2015-04 Posłanka PiS: powinniśmy wykazać pewne zrozumienie dla kultu UPA na Ukrainie ===== http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/poslanka-pis-powinnismy-wykazac-pewne-zrozumienie-dla-kultu-upa-na-ukrainie Gosiewska z wizytą u zbrodniarzy wojennych ===== http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/poslanka-malgorzata-gosiewska-odwiedzila-batalion-ajdar/gwpfp77 TEN KTO NIE POZWALA KRYTYKOWAĆ PIS – u GLORYFIKUJĄCEGO AJDAROWCÓW JEST JESZCZE WIEKSZYM ZBRODNIARZEM I BANDYTĄ NIŻ CI ZWYRODNIALCY „