Czarny bilbord z napisem „Wołyń 1943. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają…” stanął przy przejściu granicznym w Hrebennem. To inicjatywa posła na Sejm RP Marka Poznańskiego.

Jak zaznacza „Kurier Lubelski” wywieszenie tego typu memento zostało sfinansowane z prywatnych środków posła należącego niegdyś do klubu parlamentarnego „Twojego Ruchu”, a obecnie związenego z Platformą Obywatelską. Bilbord ustawiono w taki sposób aby widzieli go wjeżdżający do Polski Ukraińcy. Napisy są zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. „To proste przesłanie. Chcę przypomnieć zarówno Polakom jak i Ukraińcom o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat” – motywował swoje działanie Poznański. „To nasza wspólna trudna historia, o której wielu Ukraińców nie wie, a w Polsce świadomość też nie jest powszechna” – dodał poseł.

kurierlubelski.pl/kresy.pl

Reklama8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. sylwia :

  Nie byłoby myśli o zemście gdyby ze strony Ukraińców nastąpiło uznanie swej narodowej winy za potworne masowe mordy Polaków. Jednak zachodni Ukraińcy u siebie i w Polsce otwarcie czczą krwawą UPA i jej przywódców. Wobec nas skrywają swa nienawiść do Polaków ale od czasu do czasu prawda wypływa: ‘…na początku roku 2014:
  “Polakom … zrobimy drugi Katyń” – to słowa Dmitrija Jarosza (!) -przywódcy “Prawego Sektora” w rozmowie z Olegiem Tiahnybokiem – przywódcą partii “Swoboda ” prowadzącym równocześnie pochody nacjonalistów, faszystów i antysemitów ukraińskich z roszczeniami terytorialnym od Przemyśla po Kraków pod hasłami:
  „Smert Lachom – sława Ukrainie”
  „Lachy za San”
  „Rizaty Lachiw”
  „Lachiw budut rizaty i wiszaty”
  „Dosyć już Lachy paśli się na ukraińskiej ziemi, wyrywajcie każdego Polaka z korzeniami”.
  ( http://www.ivrozbiorpolski.pl/ IV ROZBIÓR POLSKI) Albo: ‘W 1990 r. ukraińska straż graniczna powiedziała polskiemu dziennikarzowi: „…Bandera za mało was Lachów ubił!”, „… wyprowadzić za stodołę i rozstrzelać!”( http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/wspieral-donbaskich-separatystow-teraz-ma-zakaz-wjazdu-na-ukraine).’
  Musimy siȩ wiȩc przygotowywać do obrony przed naszymi śmiertelnymi ukraińskimi wrogami. Gdy dojdzie do walki z nimi, przyjdzie też czas na zemstȩ. To, że to nie są ci sami ludzie lecz ich synowie jest próżnym argumentem, bo oni czczą katów Polaków i ich przywódców. Są tak samo okrutni jak mordercy z UPA, ich ‘heroje’ (bohaterowie). Pokazali to znȩcając siȩ nad bezdomnymi psami, które w całym swym kraju truli, zakatowywali na śmierć albo palili żywcem przez igrzyskami Euro w 2012. Pokazali to dokonując ludobójstwa cywilnej ludności Donbasu, bombardując ulice, torturując, i niszcząc miasta i wsie. Niestety, mamy tych ukraińskich demonów nie tylko przez miedzȩ ale także wśród nas. Czas pokoju ma siȩ ku końcowi. Szykujcie siȩ Polacy.

  https://www.youtube.com/watch?v=ZlzmXYdKY8w

  https://www.youtube.com/watch?v=WfuUuZaaGmU

 2. zefir :

  Z p Marka Poznańskiego,to prawdziwy kandydat na (P)osła,manipulant,użyteczny i „pożyteczny idiota” ale dla historycznej propagandy upaińskiego pseudohistoryka Wołodymira Wiatrowycza.Hasło „Wołyń 1943.Nie o zemstę,lecz o pamięć wołają” odczytuję jako uniżoną,poddańczą i służalczą postawę tego (p)osła.Ukraińcom wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat,w jednoznacznym probanderowskim kontekście przypominają setki pomników „bohaterskich”morderców spod znaku również „bohaterskiej OUN-UPA,jak też probanderowskie i pronazistowskie działania najwyższych oganów państwowych,w tym Wierchownej Rady,prezydenta,rządu Ukrainy.Manipulowanie ludobójstwem OUN-UPA na Narodzie Polskim przez (p)osła,w jego słowach”wspólna trudna historia”, „nie chcę w Ukraińców rzucać brudem”, ‚my też popełnialiśmy/błędy/,np burząc cerkwie”,śświadczy dobitnie o egoistycznej i płytkiej jego intencji przedłużenia swego mandatu poselskiego i tym samym smakowitego koryta.Czym ten pajac i poseł z Ruchawki Palikota wykazał się na sali sejmowej podczas całej kadencji dla ustawowego uznania bestialstwa ukrozbrodniarzy ludobójstwem? NICZYM!