Poseł Kukiz’15 spotkał się z prezydentem Syrii

W czwartek delegacja polskich dyplomatów spotkała się z prezydentem Syrii Baszarem al-Assadem. Polskich parlamentarzystów reprezentował m.in. poseł Kukiz’15 Paweł Skutecki.

Opisujący wizytę polskiej delegacji w Syrii portal Al Masdar News podkreśla, że jej celem było przyjrzenie się sytuacji w tym kraju. Według Onet.pl, cytującemu ten portal, członkowie polskiej delegacji docenili rolę Syrii w walce z terrorem tzw. Państwa Islamskiego, który mógł się rozprzestrzenić na kraje Europy. Ponadto, polska delegacja miała też wyrazić nadzieję, że Syria opanuje sytuację na swoim terytorium i wykorzeni terroryzm.

Baszar al-Assad przyjął sugestie polskiej delegacji „z zadowoleniem” i zwrócił uwagę, że tego typu podejście jest rzadkie wśród przedstawicieli krajów europejskich. Jego zdaniem, ich największym problemem jest obecnie „oderwanie od rzeczywistości”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Poseł Skutecki zamieścił na swoim profilu na Facebooku relację ze spotkania.

„Polacy zbierają pieniądze na pomoc dla Syryjczyków, rząd zapowiada budowę stu mieszkań żeby uchodźcy mieli dokąd wracać, firmy z błyskiem w oku czekają na sygnał do odbudowy kraju, ale… nikt – oprócz ministra Papierza – się nie ruszył, żeby zobaczyć jak sytuacja wygląda na miejscu. My pojechaliśmy. Spotkaliśmy się ze wszystkimi. Od liderów religijnych, przez posłów frakcji rządowej i opozycji, prezydium parlamentu, do prezydenta Baszara Al-Assada” – napisał poseł K’15.

Skutecki zaznaczył, że jednym z celów jego wizyty w Syrii było sprawdzenie, jak są tam traktowane mniejszości religijne.

„Zobaczyłem sąsiadujący od czterystu lat z meczetem kościół i muzułmanów z dumą pokazujących ulicę, którą spacerował Jan Paweł II. Na głębsze refleksje jeszcze przyjdzie czas. Na gorąco: na pewno będę tu wracał” – napisał poseł Kukiz’15.

Skuteckiemu podczas godzinnego spotkania z Asadem towarzyszyli jego asystenci oraz inny poseł Kukiz’15, Andrzej Kobylarz. Wcześniej odbyli spotkania z wielkim muftim i patriarchą kościoła chrześcijańskiego, którzy mają swoje siedziby w Damaszku, a także z przewodniczącym syryjskiego parlamentu i kilkoma posłami, w tym także opozycji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W rozmowie z „Polityką” Skutecki podkreślał, że nie rozmawiał z syryjskim prezydentem jako reprezentant państwa czy Sejmu, ale jako osoba, która chce przede wszystkim dowiedzieć się jak wygląda sytuacja w Syrii. Przyznał, że nie rozumie tego, dlaczego nałożone na Syrię sankcje dotyczą m.in. żywności i leków. Pytany o kwestię używania broni chemicznej, o co dziennikarka „Polityki” zdecydowanie oskarża Asada poseł odpowiedział, że nie rozmawiał na ten temat z syryjskim przywódcą, zaś jego zdaniem oskarżanie go o to jest „nieweryfikowalne”.

Wcześniej Skutecki podczas wizyty w Libanie spotkał się z frakcją parlamentarną Hezbollahu.

Pod koniec sierpnia br. wiceszef MSZ Andrzej Papierz udał się do Syrii, gdzie spotkał się ze swoim syryjskim odpowiednikiem. Wizyta dotyczyła projektu budowy w tym kraju mieszkań dla ponad 100 rodzin syryjskich uchodźców, żeby zapewnić im warunki do powrotu. Władze Syrii oceniły polską inicjatywę bardzo pozytywnie.

onet.pl / rp.pl / polityka.pl / facebook.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz