Firma z Pucka nielegalnie zatrudniała 58 obcokrajowców – ponad połowę pracujących w niej pracowników z zagranicy.

Podczas kontroli funkcjonariuszy Straży Granicznej z Władysławowa w firmie z Pucka zweryfikowano 99 pracujących w niej obcokrajowców. Okazało się, że aż 58 cudzoziemców pracowało nielegalnie. Nie mieli zezwoleń na pracę w Polsce.

W firmie pracowali Ukraińcy, a także obywatele Gruzji, Mołdawii, Białorusi i Rosji. Firma to agencja pracy tymczasowej w powiecie puckim.

Ponadto w prześwietlonej agencji pracodawca nie zawarł umowy w formie pisemnej z 75 osobami. W przypadku 29 osób urząd pracy nie dostał informacji o podjęciu przez nich pracy.

„Ponadto pracodawca prowadził działalność gospodarczą w sposób właściwy dla agencji pracy tymczasowej i nie dochował obowiązku rejestracji takiej działalności. O sprawie została zawiadomiona Państwowa Inspekcja Pracy” – poinformował Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Wobec pracodawcy zostaną wyciągnięte teraz konsekwencje prawne – Straż Graniczna złożyła do sądu wniosek o ukaranie go. Odpowiedzialność poniosą także pracujący nielegalnie obcokrajowcy. Zostaną wszczęte przeciwko nim postępowania w sprawach o wykroczenie.

Wielokrotnie informowaliśmy o analogicznych kontrolach w różnych rejonach Polski, z których niemal wszystkie dały podobne rezultaty.

Np. w połowie listopada 2023 r. funkcjonariusze z Placówki SG w Gdyni w miejscowej firmie zajmującej się wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników skontrolowali zatrudnienie 121 cudzoziemców. “U 79 osób stwierdzili nielegalne powierzenie im pracy (bez wymaganego zezwolenia, na innych warunkach niż określone w dokumencie, bez zawarcia umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej). Cudzoziemcy pracowali głównie na stanowisku pokojowy i monter rusztowań. Kontrolerzy ustalili, że 76 osób pracowało nielegalnie” – czytamy.

Przypomnijmy, że funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG od stycznia do końca listopada 2023 r. sprawdzili legalność zatrudnienia ponad 5 300 cudzoziemców na Warmii i Mazurach. Okazało się, że 910 osób pracowało niezgodnie z przepisami.

W Ustce funkcjonariusze SG skontrolowali słupską firmę zajmującą się pośrednictwem pracy. Sprawdzili zatrudnienie 56 cudzoziemców. Ustalili, że 10 osobom praca została powierzona nielegalnie i że tyle samo cudzoziemców pracę świadczyło nielegalnie.

Przypomnijmy, że pod koniec października Straż Graniczna z Gdyni skontrolowała 348 cudzoziemców zatrudnianych przez jedną z agencji pracy tymczasowej. Okazało się, że blisko 300 osób pracowało nielegalnie.

Zobacz także: Firma z Tarnowa zatrudniała nielegalnie 160 cudzoziemców

rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply