Polska uzyskała zielone światło od Komisji Europejskiej na notyfikację pomocy publicznej w wysokości ponad 7,4 miliarda złotych dla amerykańskiego koncernu Intel na budowę fabryki półprzewodników w naszym kraju – ogłosił w piątek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej.

“To bardzo dobra wiadomość. Notyfikacja jest ważnym krokiem, na który czekaliśmy przez ostatnie miesiące” – powiedział Gawkowski, podkreślając, że proces, który zwykle trwa dwa lata, udało się skrócić do ośmiu miesięcy. Teraz Polska ma otwartą drogę do dalszych działań, w tym zawarcia umowy z Intelem.

Planowana pomoc publiczna ma wynieść 7,4 miliarda złotych i zostanie udzielona w latach 2024–2026. Wartość całej inwestycji szacowana jest na ponad 25 miliardów złotych, co czyni ją największą inwestycją w Polsce od wielu dekad. Fabryka półprzewodników, której budowa ma ruszyć w gminie Miękinia na Dolnym Śląsku, w Legnickiej Strefie Ekonomicznej, zapewni 2 tysiące nowych miejsc pracy.

“Półprzewodniki to złoto współczesnej gospodarki. Inwestycja ta nie tylko wzmocni naszą gospodarkę, ale również zwiększy bezpieczeństwo” – dodał Gawkowski.

Jak poinformował Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji, jeszcze w piątek odbędzie się posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. inwestycji półprzewodnikowych, który pracuje nad ostatecznymi ustaleniami dotyczącymi pomocy publicznej. Umowa z Intelem ma zostać podpisana do końca tego roku.

Zgoda Komisji Europejskiej oraz rządu RP na udzielenie pomocy publicznej umożliwi zawarcie umowy między Skarbem Państwa a firmą Intel. Warunkiem koniecznym jest także uzyskanie przez Intela statusu otwartej unijnej fabryki, o co firma już wystąpiła do Komisji Europejskiej.

Proces udzielenia pomocy publicznej dla Intela prowadzony jest na podstawie rządowego programu pod nazwą “Krajowe Ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych”.

Firma Intel ogłosiła w połowie czerwca ub. roku lokalizację swojego nowego zakładu, w którym będzie testować półprzewodniki produkowane w Irlandii i Niemczech. Zakład integracji i testowania półprzewodników stanie w Miękini pod Wrocławiem. Nakłady inwestycyjne mają wynieść nawet 4,6 mld dolarów, czyli ok. 19 mld zł.

Kresy.pl / rp.pl 
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply