Ponad 140 000 obywateli Francji protestowało przeciwko paszportom sanitarnym już ósmy weekend z rzędu. 80,5% dorosłej populacji Francji jest w pełni zaszczepiona.
Jak informowaliśmy, we Francji wprowadzono 9 sierpnia rozszerzony tzw, paszport sanitarny. Dokument jest wymagany w miejscach publicznych, m.in. w kawiarniach i restauracjach, dużych centrach handlowych, środkach dalekobieżnego transportu, a także w placówkach opieki medycznej.
Aby usiąść przy stoliku w barze czy restauracji, zarówno w pomieszczeniu, jak i na tarasie, osoby pełnoletnie muszą posiadać certyfikat szczepień przeciwko Covid-19 lub negatywny wynik testu PCR, antygenowego lub autotestu wykonanego przez laboratorium lub farmaceutę i ważnego 72 godziny. Zaświadczenia o przebytej infekcji koronawirusem do 6 miesięcy od zakażenia także są akceptowane.
Certyfikat sanitarny należy okazać także w centrach handlowych o powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadratowych. Dokument jest wymagany także w dalekobieżnych pociągach, autobusach oraz samolotach. Paszport sanitarny jest wymagany w domach spokojnej starości, placówkach medyczno-socjalnych oraz szpitalach. Ponadto obowiązkowi szczepienia podlegają strażacy, ratownicy pogotowia oraz pracownicy personelu medycznego w szpitalach, przychodniach i domach spokojnej starości, a także pracownicy sektora publicznego.
W sobotnich protestach wzięło udział ponad 141 000 osób, w tym 18 425 w Paryżu, donosi Ouest France. Według francuskiej gazety liczba protestujących spadła z prawie 160 000 w ostatni weekend i około 175 000 w jeszcze poprzedni weekend.
W Paryżu odbyło się aż 5 demonstracji organizowanych m.in. przez żółte kamizelki i ruchu Patriotów Floriana Philippota.
Filmy zamieszczone w mediach społecznościowych ukazywały dużą grupę protestujących wpadającą do centrum handlowego i skandującą „Liberté!”
PARIS – Intervention de la BRAVM dans le centre commercial de Châtelet. Tensions. #PassSanitaire #manifestation4septembre #Manifs4septembre https://t.co/bfLDldyKv0 pic.twitter.com/SOxnSZewlN
— Clément Lanot (@ClementLanot) September 4, 2021
PARIS – Manifestation contre le #PassSanitaire : 8eme semaine consécutive de mobilisation. #Manifs4septembre #manifestation4septembre #GiletsJaunes pic.twitter.com/xxvbeWH0aW
— Clément Lanot (@ClementLanot) September 4, 2021
Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, pomimo dużej frekwencji przeciwko przepustce zdrowotnej, 80,5% dorosłej populacji Francji zostało w pełni zaszczepionej.
Paszporty sanitarne mają obowiązywać do 15 listopada, ale okres ten może zostać rozszerzony w zależności od sytuacji pandemicznej.
Według danych rządu francuskiego, 7-dniowa średnia dla nowych codziennych przypadków koronawirusa we Francji wyniosła we wtorek 14 587 , co stanowi 22% spadek w stosunku do poprzedniego tygodnia.
Podobne paszporty sanitarne w innych krajach europejskich również spotkały się w ostatnich tygodniach z protestami, w tym w Niemczech i we Włoszech.
CZYTAJ TAKŻE: Obostrzenia w Niemczech: liczba zakażeń nie jest już kluczowa
64 proc. Francuzów aprobuje „paszport covidowy” w barach i restauracjach, natomiast 77 proc. w środkach transportu na długich trasach – wynika z opublikowanego 22 sierpnia sondażu instytutu Elabe dla stacji BFMTV. 72 proc. ankietowanych popiera „paszport sanitarny” jako przepustkę do miejsc rozrywki i kultury.
Najbardziej przychylne „paszportom sanitarnym” są najstarsze osoby; od 81 do 90 proc. poparcia w grupie powyżej 65. roku życia – wynika z sondażu Elabe. Osoby młode są mniej mniej entuzjastycznie nastawione. W grupie poniżej 35. roku życia odsetek poparcia waha się między 42 proc. a 53 proc.
Według badania 31 proc. Francuzów twierdzi, że zrezygnowało z wyjazdu lub z wyjścia z domu z uwagi na obowiązek przedstawiania paszportów sanitarnych. Odsetek ten wzrasta do 53 proc. wśród osób poniżej 25. roku życia.
23 proc. ankietowanych przyznaje, że zrezygnowało z widywania się z ukochaną osobą, ponieważ nie otrzymała szczepionki ani nie uzyskała negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Ten sam odsetek twierdzi, że pokłócił się już o szczepionkę z przyjacielem lub członkiem rodziny.
Sondaż przeprowadzono 19-20 lipca na reprezentatywnej próbie 1002 dorosłych osób.
Według autorów badania demonstracjom przeciwko “paszportom sanitarnym” sprzeciwia się 54 proc. Francuzów, natomiast 34 proc. popiera ruch protestu.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Andrzej Duda przeciwnikiem przymusowych szczepień
Kresy.pl / foxnews.pl / ouest-france.fr / gouvernement.fr / bfmtv.com
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!