We Francji obowiązuje od poniedziałku rozszerzony paszport sanitarny. Dokument jest wymagany w miejscach publicznych, m.in. w kawiarniach i restauracjach, dużych centrach handlowych, środkach dalekobieżnego transportu, a także w placówkach opieki medycznej.

Aby usiąść przy stoliku w barze czy restauracji, zarówno w pomieszczeniu, jak i na tarasie, osoby pełnoletnie muszą posiadać certyfikat szczepień przeciwko Covid-19 lub negatywny wynik testu PCR, antygenowego lub autotestu wykonanego przez laboratorium lub farmaceutę i ważnego 72 godziny – informuje PAP. Zaświadczenia o przebytej infekcji koronawirusem do 6 miesięcy od zakażenia także są akceptowane.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Certyfikat sanitarny należy okazać także w centrach handlowych o powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadratowych. Dokument jest wymagany także w dalekobieżnych pociągach, autobusach oraz samolotach.

Zobacz także: Litwa planuje prowadzenie ścisłych restrykcji dla osób bez paszportów covidowych

Paszport sanitarny jest wymagany w domach spokojnej starości, placówkach medyczno-socjalnych oraz szpitalach.

Obowiązek nie obejmuje nagłych przypadków ani pacjentów. Władze zapewniają, że nikomu nie odmówi się leczenia pod pretekstem braku ważnego certyfikatu sanitarnego. Do 15 września zaszczepieni muszą zostać strażacy, ratownicy pogotowia oraz pracownicy personelu medycznego w szpitalach, przychodniach i domach spokojnej starości. Jeżeli otrzymali już pierwszą dawkę szczepionki, mają czas do 15 października.

Od 30 sierpnia pracownicy sektora publicznego będą musieli przedstawiać przepustkę zdrowotną. Pracownicy odmawiający szczepień mogą być zawieszani w pełnieniu swoich obowiązków. Będą prowadzone w tym zakresie specjalne kontrole.

Dokument jest wydawany osobom zaszczepionym tydzień po przyjęciu drugiej dawki preparatu firm Pfizer, AstraZeneca oraz Moderna. Osoby, które przyjęły jednodawkową szczepionkę firmy Johnson and Johnson, otrzymają go po czterech tygodniach. W przypadku wcześniejszego przejścia Covid-19, certyfikat jest wydawany tydzień po pojedynczej dawce szczepionki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Hiszpania: rząd: coroczne szczepienia przeciw Covid-19. Możliwa trzecia dawka

We Francji przeciw Covid-19 nie są szczepione dzieci do 12 roku życia. Obowiązek okazania przepustki zdrowotnej uprawniającej do wstępu do miejsc publicznych został odłożony przez francuskie władze w przypadku nastolatków w wieku 12-17 lat. Dokument nie będzie konieczny, aby uczestniczyć w zajęciach w szkołach, przedszkolach czy na uniwersytetach.

Za weryfikowanie paszportów sanitarnych pracowników odpowiadają szefowie firm. Za naruszenie prawa grożą grzywny w wysokości do 1000 euro; 9 tys. euro i rok więzienia w przypadku trzeciego złamania prawa. W przypadku osób prawnych kara może wzrosnąć do 45 tys. euro.

Paszport covidowy był wymagany we Francji już od 21 lipca br. w miejscach mogących pomieścić ponad 50 osób (kina, teatry, muzea).

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz