Polskie MSZ uznało, że strona ukraińska podjęła niezbędne środki dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno pracowników służby zagranicznej RP, jak i przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych RP.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w dniu dzisiejszym pracę wznowiły polskie placówki konsularne na Ukrainie.

Przypomnijmy, że 5 polskich placówek konsularnych na Ukrainie zamknięto po ostrzelaniu z granatnika placówki w Łucku29. marca br. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zapowiedział, że konsulaty zostaną otwarte, gdy strona ukraińska zapewni im bezpieczeństwo.

W dzisiejszym komunikacie MSZ czytamy: Strona ukraińska podjęła niezbędne środki dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno pracowników służby zagranicznej RP, jak i przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych RP na terytorium tego kraju. W uzasadnionych przypadkach pogorszenia się sytuacji bezpieczeństwa, MSZ zastrzega sobie jednak podjęcie ponownej decyzji o zawieszeniu działalności urzędów konsularnych.

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia, że polskie konsulaty na Ukrainie ochraniają żołnierze Gwardii Narodowej. Wczoraj prezydent Poroszenko podpisał ustawę „O udoskonaleniu prawa odnośnie realizacji państwowej ochrony zagranicznych urzędników i organizacji międzynarodowych na Ukrainie”, która podwyższa poziom ochrony zagranicznych placówek dyplomatyczno-konsularnych.

CZYTAJ TAKŻE: Nikołaj Dulskij odrzucił oskarżenia o zamówienie ataku na konsulat RP w Łucku [+VIDEO]

msz.gov.pl / zaxid.net / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz