Według stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych polscy producenci jabłek powinni poszukać innych rynków zbytu.

Tegoroczne ceny jabłek, jeszcze niższe niż ubiegłoroczne, spowodowały finansową zapaść sadowników oraz innych firm działających w branży. Sadownicy, o czym pisaliśmy, wyszli na ulicę, aby poinformować rząd i społeczeństwo o swoich problemach.

Na prostest listownie odpowiedziało Ministestwo Spraw Zagranicznych. W liście do Związku Sadowników RP napisano, że przyczyną nie są sankcje nałożone na Rosję, ale wprowadzone bez uzasadnienia przez Moskwę embargo handlowe. MSZ nie spodziwa się jego zniesienia. Jak zaznacza w liście: Ministerstwo Spraw Zagranicznych uważa, że obecnie sprawą najważniejszą jest kontynuowanie dalszych działań na rzecz znalezienia rynków alternatywnych dla eksportu polskich jabłek i innych owoców.

Ministerstwo podkreśla swoje zasługi, informując, że dzięki jej pracy zamknięcie rosyjskiego rynku jest rekompensowane umowami z innymi odbiorcami. Sadownicy podkreślają, że to Rosja była największym odbiorcą polskich jabłek, w dodatku kupującym odmiany nie znajdujące odbiorców w Europie Zachodniej.

kresy.pl / tvp.info

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. skiepek
  skiepek :

  Szkoda sadowników i rolników gdyż są jednymi z ofiar nierządu naszego kraju z panem zza oceanu.Co do tzw.embarga to strona rosyjska oficjalnie poinformowała,że jest to odpowiedz symetryczna na nałożone sankcje.Wnioskując z ostatniej wypowiedzi Donalda o zamiarze utrzymania sankcji geyropy wobec federacji to na szybki powrót jabłek na rosyjski rynek rzeczywiście nie ma co liczyć.

  • cyna
   cyna :

   W sumie to wypada odpowiedzieć nie ma za co. Jak byś sledził uważnie zdarzenia to faktycznie rosja zaczęła wprowadzac ograniczenia i szerzyć fitosanitarne brednie. Typowa wojenka handlowa mająca na celu pognębić gospodarczo Polske co ma realny wpływ na scene polityczną poprzez nastroje społeczne. To że zarażone dziki z białorusi znajdowano po naszej stronie to też nie przypadek tylko zamierzone działanie białoruskich służb mające pognębić nasz sektor gospodarczy. Jak by nie zamykać sobie na siłę oczy na pewne fakty to nie da się ukryć że motyw ma ten kto ma interes z wynikłych konsekwencji

   • zan
    zan :

    Kłamiesz pisowski agitatorze. Handel załamał się po wprowadzeniu sankcji, a wcześniej były tylko drobne niedogodności (znacznie mniejsze niż w USA którym wchodzicie w dupę). Natomiast wmawianie, że jabłka to rosyjska wojna wymierzona w osłabienie gospodadarcze Polski, to już świadczy chyba o niedorozwoju umysłowym. 🙂 Tak…. kacapy upatrzyły sobie akurat Polskę by ją gnębić. Ciekawe tylko po co, ciekawe czemu wybrali akurat Polskę. Pewnie dlatego, że to centrum świata i jedyny kraj z którego gnębienia Rosja będzie miała jakiś zysk.

 2. arco
  arco :

  Sadowników których znam, twierdzą , że na pisdzielców już nigdy nie zagłosują!
  Jabłko kosztuje 22grosze /1kg a na giełdach około 1 zł (brak chetnych by kupowali)
  ruszają banki żywności czyli dalsze niszczenie rolników nie liczni trafią do takie banku a wszyscy będą otrzymywac jabłka na ulicach szkołach itd brak chętnych na kupowanie.
  Inne rynki jak Chiny kupiły tak mało ,że to nawet nie jest warte wzmianki.
  Rosja była rynkiem bez dna!
  Może te piżdzilece tak dobrze żyją z upadlina i tam nakażą kupować jabłko?
  Bo teraz trafia tam jabłko z niemiec…
  PISPO jedno dno!

 3. mop
  mop :

  Relacje gospodarcze z Rosją powinny być źródłem naszych dochodów. A i tak, wbrew temu, co głosi polskojęzyczny PiS o naszej uległości wobec Rosji, jesteśmy najbardziej antyrosyjscy w regionie. Czechy, Słowacja, Węgry wcale nie chcą być z nami w jednym szeregu, robią interesy z Rosjanami i tylko to się dla nich liczy.
  ===== „Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur.” Stanisław Wyspiański ===== http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/116655,rusofob-to-patriota-czy-nieuk-i-idiota

 4. kbog
  kbog :

  MSZ ma oczywiście interes polskich sadowników głęboko w du..e. Dla nich liczy się interes
  – USA
  – Izraela
  – Ukrainy.
  To jest już obrzydliwe i w normalnym państwie nazywałoby się zdradą. Zostaniemy sami tak jak 1939 i to bedzie wyłączną zasługą tzw. naszych politykierów.

 5. zefir
  zefir :

  Jakie tam polskie MSZ? To pis-dzielcze,kłamliwe,obłudne MSZ.Dla nich przyczyną nie są sankcje na Rosję,tylko embargo ze strony Rosji-jakim trzeba być tempakiem ,by w takie brednie wierzyć.Sam rudy Tfusk biegał po jewropejskich salonach by wprowadzić sankcje na Rosję,mając w d.pie interes polskich rolników zagrożony oczywistymi retorsjami ze strony Rosji.PiS kontynuuje tą politykę w ramach nie solidarności ,lecz antypolskiego poddaństwa wobec wielkiego hegemona,mając również w d.pie interes polskich sadowników.