Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację Kodeksu Wyborczego uchwaloną w grudniu przez Sejm. Zmiana ma doprowadzić do zwiększenia frekwnecji wyborczej.

Wójt gminy wiejskiej lub miejsko wiejskiej będzie mógł zapewnić darmowy transport “w celu wzięcia udziału w głosowaniu dla wyborców ujętych w spisie wyborców w stałym obwodzie głosowania położonym na obszarze danej gminy, jeżeli w ramach tej gminy nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego” – treść noweliazji zacytował portal telewizji Polsat News.

Zgodnie z nowelizacją prawo do bezpłatnego transportu zorganizowanego przez gminę prawo uzyska także wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosownia kończy 60 lat.

Nowelizacja wprowadza też zmiany w uprawnieniach mężów zaufania delegowanych do obwodowych komisji wyborczych przez komitety wyborcze. Inaczej niż wcześniej będą mieli oni prawo do rejestrowania przy użyciu sprzętu audiowizualnego pełnego zakresu prac komisji, od pierwszych jej działań w dniu wyborów, do podpisania protokołów dokumentujących wynik głosowania w danym obwodzie.

Ustawa też zakałada też rewizję siatki dotychczasowych obwodów czyli podstawowych jednostek wyborczych. Obok 27,5 tys. dotychczasowych mapojawić się jeszcze 6 tys. nowych, co oznacza konieczność podziałów niektórych obecnie istniejących.

Czytaj także: Wybory samorządowe na Litwie – partia Polaków utrzymuje pozycje

polsatnews.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • Pol_AK
   Pol_AK :

   OSP… na ten dzień wyborów nocne rozlewanie nocą oleju silnikowego nie będzie ich głównym motorem wałków 🙂
   W czasie pandemi szwagier z oso robił dla 1 babci w 2 dużym wozem strażackim zakupy dla 1 babki. Pozniej kawka i 4g do protokołu …