Lasy Państwowe nie złożą się na majątek spółki, która ma budować w Polsce domy z drewna – poinformował w środę poseł Robert Winnicki. Jego zdaniem stało się to pod wpływem posłów patrzących rządzącym na ręce oraz dzięki protestowi leśników, którzy obawiali się, że utworzenie spółki Polskie Domy Drewniane to przygrywka do prywatyzacji Lasów Państwowych.

Według informacji zamieszczonej przez Winnickiego na Twitterze Prawo i Sprawiedliwość wykreśliło Lasy Państwowe z listy podmiotów, które wniosą swój udział do majątku spółki Polskie Domy Drewniane. Obecnie według projektu nowelizacji ustawy o lasach znajdującego się w komisji sejmowej udziałowcami spółki mają być jedynie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Bank Ochrony Środowiska.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Sukces protestu leśników i nacisku posłów – spółka powoływana przez rząd nie będzie tworzona na bazie majątku Lasów Państwowych. PiS przestraszył się skandalu i złożył poprawki, które mówią tylko o Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska oraz Bank Ochrony Środowiska. – napisał prezes Ruchu Narodowego na Twitterze.

Jak podaje Murator, projekt zakłada, że Polskie Domy Drewniane SA mają budować domy z drewna w ramach programu Mieszkanie Plus. Lasy Państwowe miały wnieść aportem do majątku spółki „niezalesione grunty”, które są w ich zarządzie. Chodziło o 250-300 hektarów. Spółka uzyskałaby prawo sprzedaży tych gruntów wraz z budynkami mieszkalnymi.

Sprawa wywołała protesty leśników, którzy obawiali się, że powołanie spółki może doprowadzić do nierentowności Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”, a ostatecznie – do sprzedaży polskich lasów. Przypominano, że ostatni raz leśnicy walczyli o przyszłość lasów państwowych za rządów koalicji PO-PSL, gdy chciano włączyć je do sektora finansów publicznych, umożliwiając tym ich prywatyzację. Zwracano uwagę, że dzięki temu ówczesny rząd chciał spłacić roszczenia środowisk żydowskich. Wówczas leśników wspierał PiS. Zdaniem leśników zaangażowanie Lasów Państwowych w utworzenie Polskich Domów Drewnianych byłoby złamaniem obietnicy wyborczej przez PiS.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W tej sprawie alarmował również poseł Robert Winnicki pytając, czy w ten sposób PiS szuka pieniędzy na pokrycie roszczeń majątkowych środowisk żydowskich.

Kresy.pl / muratorplus.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz